فیلم مولان دوبله فارسی

فیلم مولان نسخه‌ لایواکشن دیزنی ساخته “نیکی کارو” داستان قدیمی و اسطوره ایی چین درباره زنی را روایت می کند که به جنگ می رود و خودش را کشف می کند.

مولان با پاهایی که انگار پرواز می کنند و با سرعت و زیرکی زیاد وارد فیلم جدیدش می شود. وقتی که او برای اولین بار در فیلم ظاهر می شود و یک مرغ را تعقیب می کند تنها یک کودک است. هنگامی که مرغ از دست او فرار می کند، مولان با تاختن به سمت پشت بام خانه ها و رقصیدن در هوا همچنان آن را دنبال می کند. این مرغ یکی از معدود مواردی است که در طی این حماسه‌  پرجنب و جوش از دست او فرار می کند. حماسه ایی که ماجرای مولان را از زمانی دنبال می کند که دختری نافرمان بود تا زمانی که به نام خانواده و و وطن به یک جنگجو در لباس مردان تبدیل شد می شود.

این لایواکشن از زندگی “مولان” به کارگردانی “نیکی کارو” هم در دنیای قدیم و هم در قلمرو اسطوره ای جدیدتر از توانمندسازی زنان اتفاق می افتد و این تقریباً همان چیزی است که وقتی یک افسانه با تولیدات شرکت دیزنی در سطح جهانی رو به رو می شود. ماجرایی که کمی خنده دار و کمی غم انگیز است و پر از مناظر شگفت انگیز و جنگ‌های پر جنب و جوش است . فیلم دارای یک خشونت بی آلایش، حسی الهام بخش و از آن نوع قهرمانهای اصلی است که مردم دوست دارند داستان آن را بارها و بارها روایت کنند: یک زن جوان و شجاع (Yifei Liu با جذابیتی شایسته) که خانواده اش را دوست دارد اما هنوز در جایگاه مناسب خود نیست. به علاوه این که او آواز نمی خواند، موهبتی کوچکی که به مولان در فیلم انیمیشن دیزنی در سال ۱۹۹۸ اهدا شده بود.

مولان دوبله فارسی

همانند فیلم قبلی و داستان اصلی این “مولان” با عشق به حرکت درآمده و دلاوری را پیشه کرده است. اندکی پس از شروع ماجرا، مهاجمان حمله می کنند. امپراطور (جت لی که تقریباً غیرقابل شناسایی است) فرستاده‌هایی را با این تقاضا راهی می کند که هر خانواده باید مردی را برای کمک به دفاع از چین اعزام کنند. مولان که نگران پدرش (Tzi Ma) است، به طور پنهانی جای پدر را که یک کهنه سرباز معلول است ، می ‌گیرد و برای محافظت از او و کشور می ‌تازد. او موهایش را کوتاه می کند، لباسهای مردانه می پوشد و به نیروهای امپراطور چین ملحق می شود و پس از آن در کنار مردانی است که متوجه فریبکاری او نمی شوند، در حال دویدن، آموزش و جنگ است، تا در نهایت خود را از دیگران متمایز می ‌کند.

deema-sign در کاناپه تماشا کنید: فیلم مولان با دوبله فارسی

داستان‌هایی در مورد زنانی که با شجاعت بر خلاف بافت فرهنگی و اجتماعی جامعه خود حرکت می کنند می تواند مورد توجه مخاطب قرار بگیرد، این داستان هم مستثنی نیست. کاراکتر مولان به قدری جذاب است که فرقی نمی کند مفهوم سازی آن بی تفاوت بوده یا صریحا سیاسی در هر صورت مخاطب جذب آن می شود. داستان او را به قرن چهارم تا ششم نسبت داده اند، اگرچه اولین نسخه های مکتوب از این داستان بعده ها ارائه شده است. داستان این فیلم جدید اقتباسی از سلسله های مختلف است که توسط ریک جافا، آماندا سیلور، لورن هاینک و الیزابت مارتین نوشته شده است. داستان اصلی مولان از زمانی آغاز می شود که حاکمی معروف به “خان” لشکر خود را آماده حمله به چین می کند و امپراطور خواستار حضور یک مرد از هر خانواده برای جنگ است که در این میان پدر مولان هم برای جنگ احضار می شود.

داستان اصلی مولان از آن جهت جذاب است که بیشتر آن شامل عزیمت و بازگشت مولان و زندگیش کنار خانواده اش را روایت می کند و سالهای نبرد او در حد چند خط بیان می کند. مثل سایر اقتباسهای سینمایی، این اقتباس زمان قابل توجهی را روی زندگی مولان به عنوان یک سرباز اختصاص داده است یک علت به این نکته بر می گردد که فیلمها عاشق روایت جنگها هستند. این فیلم آموزشهای مولان را توسط فرمانده تونگ (ستاره هنرهای رزمی دونی ین، که حرکات بسیار خوبی را نمایش می‌دهد) را با جزئیات به تصویر کشیده است. تونگ تقریباً مانند تمام  مردهای زندگی مولان، آدم خوبی است، مقرراتی است اما جایگزین پدری مهربان هم برای امپراطوری است که به او خدمت می ‌کند و هم برای پدری که مولان ترک کرده است و همچنین مانند اکثر مردان در این داستان، قوانین پدرسالاری را وضع نمی ‌کند، او فقط از آن ‌ها پیروی می ‌کند.

مولان دوبله فارسی

این فیلم به تدریج به دنبال برخی مباحث پر پیچ و خم می ‌رود وکارگردان خودش را مشغول جزئیات زیادی می کند. “نیکی کارو” به عنوان کارگردان، تمایل به فیلمبرداری زیاد و کاتهای بیش از حد دارد که گاهی اوقات موجب حواس پرتی مخاطب می شود؛ گاهی یک مکالمه را از زوایای متفاوت و نماهایی با حرکات تند نشان می دهد. اما کارگردان از ظرفیت اکشن و روابط عاطفی خوب بهره گرفته اگرچه طرفدار لانگ شاتهایی است که روی کوچکترین جزئیات نظامی هم تأکید می کنند. با گذر زمان آن پالت نقاشی خوشرنگی که در آن فیلم از آن بهره گرفته بود از بین نمی رود و به رنگهای مبهمی که در بسیاری از فیلمهای جنگی معاصر استفاده می شود تبدیل نمی شود. به رغم آمار کشته شدگان جنگ و منظره هایی مملو از اجساد،  فیلم همچنین آفتابی و روشن باقی می ماند و برای تماشای افراد زیر ۱۳ سال به همراه والدین (PG-13) مناسب است.

deema-sign در کاناپه تماشا کنید: فیلم مولان با دوبله فارسی

آخرین نقدها

دیدگاه خود را وارد نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *