جانی دپ

جانی دپ ستاره جذاب و پرحاشیه ۵۷ ساله شد

جانی دپ ستاره بزرگ سینمای هالیوود ۵۷ ساله شد. این ستاره هالیوودی که به تعبیر IMDB به عنوان یک بازیگر همه فن حریف شناخته می شود، استاد تغییر و تحول است. وی به راحتی می تواند در هرنقشی که تصور می کنید قرار بگیرد و روی پرده نقره ایی سینما با کاراکتری کاملا متفاوت نسبت به شخصیتی که در دنیای واقعی علاقمندان از او سراغ دارند ظاهر شود. جانی دپ در نهم ژوئن ۱۹۶۳ با نام اصلی جان کریستوفر دپ دوم در ایالت کنتاکی امریکا بدنیا آمد. وی هنرپیشه تهیه کننده، موزیسین است که تاکنون ده بار نامزد گلدن گلوب شده و تنها یک بار برای نقش سوئینی تاد: آرایشگر شیطانی خیابان فلیت برنده بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

بیوگرافی کامل جانی دپ را در مجله کاناپه بخوانید

به رغم بازیهای خیره کننده جانی دپ وی تا کنون سه بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده اما تاکنون این مجسمه طلایی را به خانه نبرده است. جانی دپ برای اولین بار در سال ۱۹۸۴ در فیلمی تحت عنوان ” کابوس در خیابان الم” کار خود را در عرصه بازیگری آغاز کرد.

جانی دپ
جانی دپ ستاره خوش‌پوش و پرحاشیه هالیوود

در سال ۱۹۸۷ با بازی در سریال” خیابان جامپ شماره ۲۱ “به شهرت دست پیدا کرد. بعد از بازی در فیلم “ادوارد دست قیچی” در سال ۱۹۹۰، به یک بازیگر منحصر به فرد و جدی تبدیل شد که با بازی در هر فیلم منتقدان و مخاطبان خود را شگفت زده می کرد و همین منجر به تحسین جانی دپ شد.

جانی دپ سومین هنرپیشه پولساز در جهان به شمار می آید. فیلمهای وی در آمریکا به فروش ۳.۷ میلیاردی و در سراسر جهان به فروش ۱۰ میلیاردی رسیده اند. در سال ۲۰۱۲ نام جانی دپ در کتاب رکوردهای گینس به عنوان بازیگری با بیشترین دستمزد ثبت شد.

این ستاره خوش لباس اما پرحاشیه هالیوودی به علت انتخابها و زندگی شخصی اش که سراسر پر از حاشیه بوده اند این روزها مورد توجه قرار گرفته است. حتی گاهی انعکاس گزارشهایی از رفتارهای خشن جانی دپ موجب شده که وی را با کاراکترهای خشنی که خودش نقش آنها را ایفا کرده مثل دنی براسکو یا روزی روزگاری در مکزیک مقایسه کنند.

روزی روزگاری در مکزیک را در کاناپه ببینید

نگاهی به پرفروشترین فیلمهای جانی دپ

علی رغم این که جانی دپ بیشتر از همه برای نقش کاپیتان جک اسپارو در دزدان دریایی کارائیب بود، شناخته شده است، وی در واقع چندین پروژه موفق تجاری داشته است. که در آن میان می توان به همکاری های بسیارش با تیم برتون و حضورش در مجموعه فیلمهای جانوران شگفت انگیز اشاره کرد. در اینجا ده فیلم از پرفروش ترین فیلم ها جانی دپ، طبق رتبه بندی باکس آفیس موجو معرفی شده است که نگاهی به آنها در روز تولد جانی دپ خالی از لطف نیست:

     ۱۰ . قتل در قطار سریع السیر شرق (۲۰۱۷) ۳۵۲.۸ میلیون دلار

جانی دپ در قطار سریع السیر شرق
جانی دپ در قطار سریع السیر شرق

قتل در قطار سریع السیر شرق تریلر رازآلودی است که به کارگردانی کنت برانا و بر اساس رمان کریستی آگاتا در سال ۱۹۳۴ با همین نام ساخته شد. کنت برانا ، پنه لوپه کروز ، ویلم دافو ، جودی دنچ ، جانی دپ ، میشل فایفر ، دیزی ریدلی هستند. اخیرا اعلام شد که برای فیلم دنباله ایی براساس رمان دیگر آگاتا کریستی به نام ” مرگ بر روی نیل” ساخته خواهد شد.

داستان این فیلم درباره هرکول پوآرو کاراگاه مشهور بلژیکی است که به طور اتفاقی در قطاری که در آن قتل اتفاق افتاده حضور دارد. طبیعتاً وی تصمیم می گیرد پرونده را حل کند و سعی می کند قاتل را میان مسافران پیدا کند.

قتل در قطار سریع السیر شرق را در کاناپه ببینید

  1. چارلی و کارخانه شکلات سازی ۴۷۵ میلیون دلار

جانی دپ
جانی دپ در فیلم چارلی و کارخانه شکلات سازی

چارلی و کارخانه شکلات سازی اقتباس دوم او از رمان رولد دال که در سال ۱۹۶۴ با همین اسم منتشر شده است. این فیلم به کارگردانی تیم برتون ساخته شده است و او از همکاران همیشگی خود را برای پروژه دعوت کرد: جانی دپ که نقش ویلی وُنکا را بازی می کرد و دنی الفمن که موسیقی متن فیلم را نوشته بود. هلنا بونهم کارتر، یکی دیگر از همکاران همیشگی بارتون، نیز در این فیلم بازی می کند.

چارلی و کارخانه شکلات سازی داستانی کلاسیک دارد، این فیلم زندگی پسری به اسم چارلی را دنبال می کند که وقتی یک بلیط طلایی در شکلات کارخانه ویلی ونکا پیدا می کند همراه چهار بچه خوش شانس دیگر که آنها هم همین بلیط ها را پیدا کرده اند به دیدن کارخانه شکلات سازی ویلی ونکا بروند. جانی دپ در نقش ویلی ونکا رمز و رازهای کارخانه شکلات سازی خود را به آنها نشان می دهد.

  1. دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه (۲۰۰۳) ۶۵۴.۳ میلیون دلار

جانی دپ
جانی دپ در فیلم دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه

دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه فیلمی که واقعا جانی دپ را به یک ستاره تراز اول تبدیل کرد و شهرتی که لیاقت آن را داشت برایش به ارمغان آورد. علی رغم این که جانی دپ پیشتر به عنوان یک هنرپیشه بسیار خوب شناخته می شد اما اولین نامزدی جایزه اسکارش را مدیون ایفای نقش در این فیلم است. این فیلم در مجموع نامزد پنج جایزه اسکار شد.

سه شخصیت اصلی در داستان وجود دارد: کاپیتان جک اسپارو (جانی دپ)، ویل ترنر (اورلاندو بلوم) و الیزابت سوان (کیرا نایتلی) و همچنین نقش مقابل اصلی آن که کاپیتان هکتور باربوسا (جفری راش) بود. جک و ویل برای نجات الیزابت از باربوسا و خدمه کشتی او که همگی ارواح دزدان دریایی بودند با هم همکاری می کنند.

  1. جانوران شگفت انگیز: جنایات گریندلوالد – ۶۵۴.۸ میلیون دلار

جانی دپ
جانی دپ در فیلم جانوران شگفت انگیز: جنایات گریندلوالد

جانوران شگفت انگیز: جنایات گریندلوالد، ادامه فیلم جانوارن شگفت انگیز زیستگاه آنها است که در آن دپ به طور مختصر در نقش گلرت گریندلوالد بازی کرد و نقش اصلی منفی داستان بود. حیوانات شگفت انگیز برگرفته از فرنچایز هری پاتر  است و جزئیات و حوادثی را روایت می کند که در ابتدای قرن بیستم شکل گرفت، وقتی که گریندلوالد تقریباً ولدمورت آن روزها بود. فیلم دوم نیز نظرهای منفی و بسیار مختلفی را دریافت کرد، اما بسیاری ایفای نقش جانی دپ را مورد تحسین قرار دادند.

جانوران شگفت انگیز: جنایات گریندلوالد را در کاناپه ببینید

  1. دزدان دریایی کارائیب: مردگان قصه نمی گویند (۲۰۱۷) ۷۹۵ میلیون دلار

جانی دپ
جانی دپ در فیلم دزدان دریایی کارائیب: مردگان قصه نمی گویند

دزدان دریایی کارائیب: مردگان قصه نمی گویند نیز پنجمین و تا به حال آخرین سری از فرنچایز دزدان دریایی کارائیب است. درست همانند بیشتر فیلم های این مجموعه، این فیلم قوی نیست و داستان شکست های مداوم جک در طول داستان را نشان می دهد.

این بار جک اسپرو به دنبال پوزییدون (خدای دریا) است که توسط انسان ساخته شده و گفته می شد که می تواند تقریبا هر نفرینی را از بین ببرد. جک در واقع به هِنری ترنر، ویل و پسر الیزابت کمک می کرد که می خواست ویل را از دست شبح کشتی پرنده آزاد کند.

برای تماشای دزدان دریایی کارائیب: مردگان قصه نمی گویند کلیک کنید

  1. جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آنها (۲۰۱۶) – ۸۱۴ میلیون دلار

جانی دپ
جانی دپ در فیلم جانوران شگفت انگیز و زیستگاه های آنها

جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آنها اولین اسپین آف برگرفته از فرنچایز فیلم هری پاتر است که پیشتر به آن اشاره کردیم. در این فیلم گریندلوالد ظاهر خود را به پرسیوال گریوز تغییر داده بود و در آخر فیلم از ظاهر واقعی اش رونمایی کرد.

این فیلم نامزد پنج BAFTA شد و در رشته بهترین طراحی تولید جایزه گرفت. در مراسم اسکار نیز دو جایزه و برای بهترین طراحی لباس دریافت کرد و به اولین فیلم از دنیای جادوگری تبدیل شد که تاکنون جایزه اسکار گرفته است.

جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آنها را در کاناپه تماشا کنید

  1. دزدان دریایی کارائیب: پایان جهان (۲۰۰۷) – ۹۶۱ میلیون دلار

جانی دپ
جانی دپ در فیلم دزدان دریایی کارائیب: پایان جهان

دزدان دریایی کارائیب: پایان جهان (۲۰۰۷) سومین فیلم فرنچایز دزدان دریایی کارائیب است. دزدان دریایی کارائیب در ابتدا، قرار بود که تنها یک فیلم باشد، پس از آن سازندگان تصمیم گرفتند از آن یک سه گانه بسازند که “پایان چهان” آخرین قسمت آن باشد. این فیلم نامزد دریافت دو جایزه اسکار شد.

کاپیتان باربوسا و الیزابت سوآن و ویل ترنر به همراه سایر دزدان برای نجات جک اسپرو به سنگاپور رفته‌اند تا از کاپیتان سئوفنگ کشتی به همراه خدمه بدست بگیرند و تا پایان دنیا بروند نقشه ای که کاپیتان سئوفنگ دارد در یافتن جک به آن‌ها کمک می‌کند. در زمان اکران، این فیلم پرهزینه ترین فیلم بود که تا آن زمان ساخته شده بود. در حال حاضر با توجه به تورم این فیلم پنجمین فیلم پرهزینه است که تاکنون ساخته شده است.

  1. آلیس در سرزمین عجایب (۲۰۱۰) – ۱.۰۲ میلیارد دلار

جانی دپ
جانی دپ در فیلم آلیس در سرزمین عجایب

آلیس در سرزمین عجایب یک فیلم ماجراجویی فانتزی تاریک است که محصول همکاری دیگری بین تیم برتون و جانی دپ است. این فیلم در واقع اقتباسی از کتاب لوئیس کارل با همین اسم است و بازسازی لایو اکشن از انیمیشن دیزنی است که در سال ۱۹۵۱ با همین نام ساخته شد.

بر خلاف کتاب و فیلم انیمیشن، این فیلم روایتی بسیاری تاریک تر از داستان دارد. آلیس قبلاً در سرزمین عجایب بوده و حالا برای کمک به شکست ملکه سرخ و انجام پیشگویی در مورد خودش و جابرباروکی وحشتناک باز می گردد.

آلیس: آنسوی آینه را در کاناپه ببینید

    ۲. دزدان دریایی کارائیب: سوار بر امواج ناشناخته (۲۰۱۱) – ۱.۰۴ میلیارد دلار

جانی دپ
جانی دپ در فیلم دزدان دریایی کارائیب: سوار بر امواج ناشناخته

دزدان دریایی کارائیب: سوار بر امواج ناشناخته سری چهارم فرنچایز دزدان دریایی کارائیب و اولین فیلمی است که تنها جک اسپرو را به عنوان یکی از سه نقش اصلی حفظ می کند. اگرچه بازیگران خوبی مثل پنه لوپه کروز و ایان مک شین نیز به جمع بازیگران اضافه شده اند.

داستان فیلم درباره ی جک و دزد دریایی وحشتناک به اسم ریش سیاه است که وی را در تلاش خود برای یافتن چشمه جوانی ربود. آنجلیکا، دختر ریش سیاه که صفات بد پدرش را به ارث برده وانمود می کند که می خواهد به جک کمک کند.

  1. دزدان دریایی کارائیب: صندوقچه مرد مرده (۲۰۰۶) – ۱.۰۶ میلیارد دلار

جانی دپ
جانی دپ در فیلم دزدان دریایی کارائیب: صندوقچه مرد مرده

دزدان دریایی کارائیب: صندوقچه مرد مرده دومین فیلم از سری فیلم های فرنچایز دزدان دریایی کارائیب است.  این فیلم نامزد چهار جایزه اسکار شد و جایزه بهترین جلوه های تصویری را دریافت کرد.

در زمان اکران، این فیلم چندین رکورد را شکست : جمله افتتاحیه رکورد پرفروش ترین اکران آخر هفته، در کمترین زمان ممکن فروش خود را به مرز ۱ میلیارد دلار رساند، اولین دنباله پرفروش در گیشه جهانی، پرفروش ترین فیلم سال ۲۰۰۶، و سومین فیلم از پرفروش ترین فیلم های تمام دوران.

آخرین نقدها

دیدگاه خود را وارد نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *