جان ویک

هشدار! اگر همه قسمتهای جان ویک را تماشا نکرده اید خطر لو رفتن داستان وجود دارد!

جان ویک را در کاناپه تماشا کنید

فصل سوم جان ویک را در کاناپه تماشا کنید

 

در خط مشی که جان ویک برای خود انتخاب کرده است، پیدا کردن دوست، متحد و همراه کار دشواری است. چرا که همیشه برای سَر جان ویک جایزه تعیین می شود. اکثر آدمهایی که او می شناسد وقتی بحرانی به وجود می آید یا نمی خواهند با او کاری داشته باشند یا می خواهند سرش را برای دریافت جایزه تقدیم کنند. گفته می شود که کاراکتر «کیانوریوز» در سه فیلمی که تاکنون از جان ویک دیده ایم و همچنین موانع پیش رویش در فصل ۴ جان ویک بر کاراکترهایی که معرفی شده تکیه می کند. نگاهی به سه فصل گذشته جان ویک و معرفی متحدان وفادار که این قهرمان صاحب نام بر آنها اتکا کرده جذاب به نظر می رسد.

مسئله اولیه که این کاراکترها را از دیگران جدا می کند مسئله وفاداری آنها به جان ویک است. این وفاداری آنها به سابقه و تاریخچه مشترکی که با جان ویک دارند و درجه ای که رابطه آن تبادلی می شود، بستگی دارد . ما به این نتیجه رسیدیم که این معیار برای سنجش وفاداری آنها به جان ویک خالی از لطف نیست. پس در شرایطی که بی صبرانه در انتظار قسمت بعدی این فرانچایز هستیم با این کاراکترها بیشتر آشنا می شویم.

۱۱- وینستون (ایان مک شین)

آیان مک شین
آیان مک شین بازیگرد کاراکتر وینستون در فیلمهای جان ویک

 

اگر این لیست قبل از اکران قمست سوم نوشته می شد، قطعا وینسوتن رتبه بالاتری داشت، به خاطر احترامی که در گذشته برای جان قائل بوده و پس از اعلام طرد شدن جان یک ساعت به جان زمان داد. با توجه به گفته های بالا، زمانی که وینستون جایگاه خود  درکنتینانتال را در مقابل دوستی طولانی مدت با جان انتخاب کرد رتبه او تنزل پیدا کرد. وینستون در ادامه به ۵بار به سینه جان شلیک کرد و در نهایت باعث شد تا قهرمان ما از سقف هتل سقوط کند.

۱۰- کارگردان (آنجلا هیوستون)

آنجلا هیوستون
آنجلا هیوستون بازیگر نقش کارگردان در مجموعه فیلمهای جان ویک (سمت راست تصویر)

 

جان در آغاز قسمت سوم خود را در کمال ناامیدی در شرایطی می بیند که تمام پول خود را صرف فرار از نیویورک کرده است. این امر به معنای ملاقات شخصیت مرموز و رازآلود “کارگردان” است که به او این امکان را می دهد که به کازابلانکا را داده بود و جان هم تسبیح پرمعنای خود را به معنای از بین رفتن بلیط برگشت به خانه به او می دهد. او به خاطر کمکی که به جان در سفرش کرد در این لیست قرار گرفته است اما به دلیل تنفرش نسبت به جان به خاطر مجازاتی که توسط محفل اعظم دریافت کرد در رتبه پایینی قرار گرفت.

۹- سوفیا (هالی بری)

هالی بری
هالی بری بازیگر نقش سوفیا در فیلمهای جان ویک

 

وقتی سوفیا جان را با مقدار کمی آب که دهانش را با آن شسته بود در بیابان رها کرد، نمی توان او را چندان دوست و متحد فرض کرد. تنها دلیل کمک او به جان در طی سفرش به کازابلانکا، دینی بود که به خاطر قولش باید آن را پرداخت می‌کرد. احتمالا خیلی خوشحال میشد اگر دیگر هیچ وقت چهره جان را نمی دید؛ اما او را به دلیل سابقه ایی که با جان به خاطر دخترش دارد بالاتر از وینستون قرار می دهیم.

۸- شارون (لنس ردیک)

لنس ردیک
لنس ردیک در نقش شارون در مجموعه فیلمهای جان ویک

 

با نگاهی به پایان قسمت سوم، شارون تلاشی برای منصرف کردن وینستون نکرد تا به جان شلیک نکند. شاید این طور به نظر برسد که میزان وفاداری او به وینستون از جان بیشتر است. به همین خاطر جایگاه او در این لیست از رئیسش (وینستون) بالاتر است، هم به خاطر ادبی که معمولا نشان می دهد و هم به خاطر این حقیقت که وی در قسمت سوم اسلحه را در دست گرفت و در کنار جان جنگید. پس می توان او را از متحدان وفادار جان ویک دانست اما جای او در میانه لیست است.

۷- پادشاه بوئری (لارنس فیش برن)

لارنس فیشبرن
لارنس فیشبرن در نقش پادشاه بوئری در فیلمهای جان ویک

 

پادشاه بوئری گذشته طولانی با جان دارد، مثل وقتی که جان در طول یک مأموریت گلوی شاه را برید و پادشاه آینده را مجبور شد بین شلیک به جان از پشت یا فشار آوردن به چاقویی که در گلویش فرو رفته بود یکی را انتخاب کند. او به نشانه قدردانی برای چشم پوشی از مرگش ، در قسمت دوم به جان کمک کرد اما در ادامه رابطه آنها دچار خلل شد. درحالی که آنها دیگر از هم خوششان نمی آید، اما یک منفعت مشترک دارند و آن انتقام از محفل اعظم است.

۶- هری (کلارک پیترز)

کلارک پیترز
کلارک پیترز در نقش هری در قسمت اول فیلمهای جان ویک

 

مطابق قسمت اول، هری بهترین فرد برای قرار گیری در وسط لیست متحدان وفادار جان ویک است. این شخصیت صحنه های زیادی در فیلم نداشت و جان اجبارا یک سکه طلا برای مراقبت از پرکینز به او داد اما هری که با ساکن اتاق بغلی خود (جان) دوستی از قبل داشت، وقتی جان درحال سرو صدا با قاتل هری بود، از روی ادب و نزاکت با جان رفتار کرد.

۵- جیمی پلیس ( توماس سدوسکی)

توماس سدوسکی از متحدان وفادار جان ویک
توماس سدوسکی در نقش جیمی پلیس در فیلمهای جان ویک سمت چپ تصویر

 

در جهانی که به نظر می رسد قاتلان بخشی از زندگی روزمره باشند، دشوار است که بگویم پلیس وظیفه خود را به درستی انجام می دهد، اما حداقل می توان گفت که جان دوستی به نام جیمی دارد. در قسمت اول میبینیم که این کاراکتر پلیس سعی می کند چشم خود را بر روی قتل ها ببند و خود را درگیر ماجرا نکند. سخت است که بفهمیم آیا میتوان او را  پس از انفجار خانه جان در قسمت دوم مجددا دید یا نه، اما اگر او را ببنیم او به احتمال زیاد یک دوست خواهد بود.

۴- دکتر (رندال داک کیم)

رندال داک کیم در کاراکتر دکتر جز متحدان وفادار جان ویک است
رندال داک کیم در نقش دکتر در مجموعه فیلمهای جان ویک (سمت راست تصویر)

 

رابطه بین جان ویک و دکتر در کانتینانتال در نگاه سطحی مانند معامله است، جان به نیروی مخصص پزشکی هزینه کار را میپردازد، اما با نگاه عمیق تر میزان زیادی احترام در این میان دیده می‌شود. در قسمت سوم، زمانی که تمام دنیا به دنبال کشتن جان هستند، دکتر نه تنها تصمیم می گیرد به او کمک کند، بلکه به خواسته خودش تیر می خورد.

۳- آریلو (جان لگوزامو)

جان لگوزامو
جان لگوزامو در نقش آریلو در فیلمهای جان ویک (سمت چپ تصویر)

 

افراد زیادی نیستند که به خاطر وفاداری به یک دوست شهامت مشت زدن به صورت پسر یک گانگستر محلی را داشته باشند اما این جا همانجاییست که میزان رابطه میان جان ویک و آریلو به عنوان یک متحد وفادار در قسمت اول مشخص می شود. او جان را نسبت به رئیسش دراولویت قرار می دهد، همان اوراق فروشی که می‌گوید نسبت به دزدی ماشین و مرگ سگ قهرمان ما احساس مسئولیت می‌کند و این همان داستانیست که از سه گانه جان ویک میشناسیم.

۲- مارکوس (ویلم دفو)

ویلم دفو
ویلم دفو در نقش مارکوس در اولین فیلم جان ویک (سمت راست تصویر)

 

همانطور که در این فهرست مشخص شد در دنیای جان ویک افراد کمی وجود دارند که کاری را بدون سود انجام دهند، اما صحبت های زیادی در خصوص شخصیت فوق العاده مارکوس وجود دارد. همکار قاتل جان ویک  فرصت های زیادی داشت تا بتواند به ثروتی برای بعد از دوران بازنشستگی دست یابد؛ اما خودش در تک تک این لحظات تصمیم گرفت که به دوستش کمک کند و به عنوان یک متحد وفادار جان خود را از دست داد.

 ۱- سگ

جان ویک همراه با سگ
جان ویک همراه با سگ

 

وقتی صحبت از متحدان وفادار جان ویک به میان می آید، به خاطر رابطه صیمیمی میان جان ویک و سگ، پس از مرگ دیزی( اولین سگ جان ویک که به نوعی آخرین هدیه همسرش بود)، سگ در ابتدای لیست قرار گرفته است. سگ در واقع اسمی ندارد اما صاحب یک شخصیت مثبت نسبت به جان ویک است. از کاری از او خواسته نمی‌شود اما در مواقع لزوم همیشه در کنار جان است. در انتهای قسمت سوم دیده می‌شود که سگ از کنتینانتال به سمت خیابان می‌گریزد و بار دیگر به جان ملحق می شود.

جان ویک را در کاناپه تماشا کنید

فصل سوم جان ویک را در کاناپه تماشا کنید

آخرین نقدها

دیدگاه خود را وارد نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *