خونبارترین نبردهای بازی تاج و تخت

بازی تاج و تخت با صحنه­ های نبرد حماسی خود (و مرگ بسیاری از شخصیت­ها) شناخته می­ شود، اما کدام نبرد از همه خونین­ تر بود؟

وقتی بازی تاج و تخت به پایان رسید و طرفداران آن در سراسر دنیا همچنان به نحوی از آنچه در فصل پایانی رخ داده است در شوک -خوب یا بد- باقی مانده ­اند. چه طرفداران مشغول تهیه تقاضا­نامه ­های بی ­فایده باشند و چه سعی داشته باشند که با قلب شکسته خود کنار بیایند، حقیقت این است که رنج­ های بسیاری در سریال به نمایش درآمدند. این سریال به طور خاص به آزار دادن طرفداران و شخصیت­هایش معروف شده است، در نتیجه به نظر منصفانه می ­رسد که با شمارشی معکوس برخی از خونبارترین و پرهزینه‌ترین نبردهایی  را بررسی کنیم که در سراسر طول این سریال سرشار از مرگ به انجام رسیدند. با وجود جنگ­ های مختلف از نبرد دریایی بین گریجوی­‌های رقیب گرفته تا نبرد حرامزادگان، خدای بی ­نهایت چهره مطمئنا راضی خواهد بود.

۱۰­. مادر اژدهایان دربرابر اربابان برده ­ها

مادر اژدهایان که پس از یک دوره کاری کوتاه و تثبیت دوباره قدرت خود به عنوان کالیسی بزرگ در نهایت وقتی به میرین باز می‌­گردد، می‌­بیند که برده­‌داران خلیج برده‌داران دوباره در حال مشکل­‌آفرینی هستند. همزمان با پهلوگرفتن کشتی ­هایشان در خلیج، اربابان برده ­ها به شهر و هرم بزرگ که گفته می­ شود دنریس در آنجا سکونت گزیده است حمله ­ور می ­شوند. اربابان برده­ های میرین همانند اربابان برده­ های آستاپور، تنها یک چیز را دست کم گرفته­‌اند: اژدهایان. دنریس تارگرین معروف به “مادر اژدهایان” و فرزندانش به سرعت به سمت کشتی­ ها روانه شده و پیش از کشتن باقی اربابان یکی ­یکی مردان را می ­کشند، کشتی ­هایشان را تصاحب می ­کنند و در نهایت به سمت وستروس روانه می­ شوند. چندان بد هم نبود.

۹. نبرد دریایی گریجوی

مطمئنا یورن به اندازه سایر شخصیت­های کلیدی در بازی تاج و تخت حضور نداشت، اما در طول دوره‌­های که حضور داشت حسابی خوش گذراند. در حالی که گریجوی­‌ها و سندها به سوی غرب راه خود را طی می­‌کردند، یورن و باقی ناوگان آهنین به صورت ناگهانی بر سر راه آنها ظاهر شدند. همانند کراکن روی پرچم­‌هایشان، نیروهای بی­ شمار ناوگان یورن بر هر کشتی که بر سر راهشان ظاهر شود غلبه کرده و آن را نابود می­ سازند. در حالی که یارا و سندها نهایت تلاش خود را برای مبارزه با یورن و نیروهایش بکار می‌­بندند، اما با وجود تلفات زیاد قادر به مبارزه با کراکن دیوانه نیستند. هر دو طرف جنگ متحمل تلفات بسیاری می­‌شوند که البته از یک نبرد میان گریجوی­ها انتظار این اتفاق می­رفت. تیان موفق می شود از معرکه بگریزد و جان خود را نجات دهد، اما یارا را در معرض خشونت عمویشان یورن باقی می ­گذارد.

  1. حمله در چاله دازناک

خونبارترین نبرهای بازی تاج و تخت
دنریس پس از آزاد کردن شهر میرین از حاکمیت سرکوبگرانه اربابان، با وجودی که بسیار ناآماده بود شروع به حکمرانی کرد. دنریس، با وجود ناآگاهی از رسم و رسومات مردم میرین و عدم آمادگی برای دست و پنجه نرم کردن با پیامدهای در دست گرفتن قدرت، تلاش می ­کند که مردم این شهر را خوشحال نگه دارد. با این­‌حال، زمانی که او چاله­‌های مبارزه را برای آغاز بازی­های بزرگ بازگشایی می‌­کند، پسران هارپی عصبانی (که از سوی ارباب تامین مالی می­ شدند) حضور خود را به همگان نشان م ی­دهند. بازی­ها به سرعت به کشتار تبدیل می شوند، چرا که پسران هارپی هر کسی را که ماسک بر چهره ندارد به قتل می­ رسانند. در نتیجه این حمله برق ­آسا، دنریس وحشت­ زده شده و در جایگاه آسیب­ پذیری قرار می­ گیرد، اما اژدها موفق می­ شود او را نجات دهد و به او اجازه می­ دهد که روی پشتش سوار شود. ایستگاه بعدی هرجا بجز میرین خواهد بود.
  1. فراتر از دیوار

خونبارترین نبرهای بازی تاج و تخت
خونبارترین نبرهای بازی تاج و تخت

زمانی که جان اسنو، سگ شکاری ، گِندری و سایر همراهان راه خود را به سوی شمال دیوار باز می­ کنند تا یک وایت واکر زنده (یا به عبارتی غیرمرده) را اسیر کنند، اوضاع به سرعت از خوب به بد تغییر می کند. پس از زمین ­گیر کردن یک وایت واکر و اسیر کردن او برای انتقال به بارانداز پادشاه، این گروه از تمامی جهات توسط ارتشی از وایت واکرها محاصره می شوند.

تنها یک خندق آب سرد میان این گروه و وایت واکرها جدایی انداخته و آنها منتظر رسیدن نیروی پشتیبانی یا مرگ خود مانده بودند. دنریس اما درست به موقع در افق پدیدار شد تا مشکل را حل کند. با اینکه بیشتر تلفات به مرده ­ها تعلق داشت، اما در اینجاست که احتمالا مهمترین مرگ در بازی تخت و تاجرخ می­دهد: مرگ ویسریون.

  1. محاصره قلعه سیاه

خونبارترین نبرهای بازی تاج و تخت

با اینکه ممکن است این نبرد در مقایسه با سایر نبردهای بزرگ ­تر و پیچیده ­تری که بعدا در سریال رخ می ­دهند به نظر بی ­اهمیت برسد، اما محاصره قلعه سیاه اولین باری پخش شد واقعا هراس ­برانگیز بود. این نبرد به عنوانی یکی از خونبارترین و آزاردهنده­ ترین نبردهای تمام سریال باقی ماند؛ به دلیل وجود چندین مرگ کلیدی از ایگریت گرفته تا پایپ، یک هیولا عضو ارتش وحشی­ ها با تیروکمان و تمامی کشتارهایی که می ­توان انتظار داشت. جنگ قلعه سیاه، برای عاشقان خشونت هر آنچه آنها از یک جنگ با حضور مردمان آزاد (که مدت­ها انتظار آن می­ رفت) نیاز داشتند را فراهم ساخت.

  1. ملازمان غنیمت

 

 

 

 

 

خونبارترین نبرهای بازی تاج و تخت
پس از دزدیدن منابعی که لیدی اولنا در های ­گاردن پنهان کرده بود، جیمی، بران و ارتش لنیستر راه خود به سوی بارانداز پادشاه را طی می­ کنند. در این زمان آخرین چیزی که آنها انتظار دیدن آن را دارند ارتش دوتراکی و یک اژدهای بسیار خشمگین است. درحالی که یک خروج تمیز از مهلکه تقریبا تضمین شده به نظر می ­رسد، دنریس که کارش هدر دادن منابع است، هر نقشه ­ا­ی که لنیسترها احتمالا برای این طلاهای تازه بدست آمده کشیده بودند را به همراه افرادی که دراین کار به آنها کمک کردند به آتش کشید. همه افراد از سواران دوتراکی و سربازان لنیستر تا خود شاه ­کش، یا جان خود را از دست می­ دهند یا متحمل خسارات سنگینی از جانب دنریس می­ شوند. همزمان با تلاش برای حمله به اژدها و دنریس، جیمی بدلیل سنگینی زره­پوش خانوادگی خود در آب فرو می ­رود. این اپیزود درحالی پایان می ­یابد که طرفداران از سرنوشت لنیستر دست ­طلایی بی ­خبر باقی می ­مانند.
  1. هارد­هوم

خونبارترین نبرهای بازی تاج و تخت

برای جان و همچنین بینندگان سریال در سراسر جهان، هاردهوم یک نقطه عطف ویژه در سریال بود. برای شروع، تصمیم جان مبنی بر حرکت به سمت شمال دیوار به قصد نجات جان شمار زیادی از مردمان آزاد در نهایت به خیانت و قتل او توسط برادران سیاه پوشش می انجامد. حتی مهم ­تر از آن، در اینجاست که جان و بینندگان، مزه واقعی قدرت نابودگری نایت کینگ  را می ­چشند. همزمان با آنکه ارتش او راه خود را از میان نیروهای زنده باز می ­کند، نایت کینگ با زنده کردن تمامی مردمان آزاد مرده و استفاده از آنها جهت افزایش شمار سربازان ارتش نامیرای خود، در سکوت قدرت خود را به نمایش می ­گذارد. هرج و مرج، خون، خشونت و درکی نو از میزان قدرت نایت کینگ؛ دیگر از این بهتر نمی­شود!

  1. نبرد وینترفل (شب طولانی)

خونبارترین نبرهای بازی تاج و تخت

پس از آماده­ سازی­هایی که حدودا یک دهه به طول انجامید، سرانجام نبرد میان ارتش زنده ­ها و ارتش مرده­ها رخ داد. همانگونه که استارک ­ها برای قرن­ ها هشدار می­ دادند “زمستان در راه است”. در حقیقت زمستان فرا رسیده است.

با حرکت نایت کینگ و ارتشش به سوی برن شکسته، ترکیب نیروهای شمالی­ها، لشگر دوتراکی، اخته­ شدگان و دو اژدها به نظر کافی نمی ­رسد. در پایان نبرد، هزاران نفر کشته یا زخمی شده ­اند و درحالی که به نظر می ­رسد نایت کینگ به هدف خود رسیده است، آریا استارک به ­تنهایی پیروزی غافلگیرکننده­ ای که بسیاری انتظار آن را نداشتند رقم می ­زند.

  1. نبرد حرامزادگان

خونبارترین نبرهای بازی تاج و تخت

حتی با وجود نمایش اپیزود پایانی، هنوز هم صحنه ­های نبرد اندکی وجود دارند که تماشای آنها به اندازه نبرد حرامزادگان شگفت ­انگیز، محسورکننده و ویرانگر باشد. همزمان با تکاپوی جان اسنو و نیروهایی که گردآورده است برای رسیدن به وینترفل جهت برکناری رمزی بولتون نفرت­ انگیز از قدرت، به نظر می ­رسد که امید کمی برای قهرمان ما باقی مانده باشد. جان که قربانی احساسات خود و بی ­رحمی رمزی شده است، هرگونه امید برای پیش­ برد نقشه­ای که قبلا با قصد نجات برادرش ریکون طراحی کرده بود را از دست می ­دهد. با اینکه جان موفق نمی ­شود که جلوی تبدیل شدن ریکون به کباب انسانی را بگیرد، اما با کمک سانسا موفق می­شود که یک هرج و مرج خونین واقعی را به یک پیروزی خونبار تبدیل نماید.

  1. نبرد زنگ ­ها

خونبارترین نبرهای بازی تاج و تخت
خونبارترین نبرد بازی تاج و تخت

فارغ از اینکه طرفداران سریال بازی تاج و تخت سقوط و نابودی دنریس را درست بدانند یا خیر، موضوعی که مطمئنا تمامی آنها می­توانند بر آن توافق کنند این است که محاصره بارانداز پادشاه توسط دنریس واقعا ویرانگر بود. درحالی که دنریس و اژدها بر فراز کشتار صورت گرفته در حال پرواز هستند، همانند نبرد حرامزادگان، دوربین بر آنچه بر سطح زمین می ­گذرد متمرکز باقی می­ماند. بینندگان مانند آریا، با ترکیبی از غم، خشم و ناباوری نظاره ­گر آن هستند که دنریس -نجیب­ زاده ­ای که زمانی بسیار وارسته بود- چگونه بارانداز پادشاه را بدون توجه به افراد بیگناه حاضر در خیابان­ها نابود می کند. همزمان با حرکت شخصیت­ ها به درون و بیرون بارانداز پادشاه، غیر ممکن است که متوجه قطعات بدن ­های سوخته مردان، زنان و کودکان که در خیابان­ها پراکنده شده­ اند نشویم. بینندگان به همراه آریا از میان خرابه­ ها حرکت می­ کنند و مرگ و نابودی بیشتری را مشاهده می ­کنند. دنریس زمانی که می­ گفت آنچه را که می ­خواهد با خون و آتش بدست خواهد آورد ابدا شوخی نمی­ کرد.

 

deema-sign در کاناپه تماشا کنید: بازی تاج و تخت

دیدگاه خود را وارد نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *