فارست ویتاکر

امروز فارست ویتاکر بازیگر برنده اسکار ۵۹ ساله می شود. به رغم این که او از ابتدا می خواست خواننده اوپرا باشد، اما کارنامه هنریش در عرصه سینما بسیار پربار و موفق است. وی در دانشگاه کالیفرنیا جنوبی ثبت نام کرد تا اوپرا بخواند اما بعد ازمدتی رشته خود را به بازیگری تغییر داد و از همین دانشگاه درمقطع کارشناسی هنرهای زیبا در رشته درام فارغ التحصیل شد.

ویتاکر درحالی که هنوز در کالج درس می خواند به صورت حرفه ایی فعالیت می کرد. اولین فیلم وی با نام ” تگ : بازی قتل” با حضور رابرت کارادین و لیندا همیلتون روی پرده رفت. همان سال وی نقش کوچکی در فیلمی درباره دانش آموزان دبیرستانی بازی کرد. پس از آن به شان پن، جنبفر جیسون لی، جاج رینهولد و فیبی کیتس ملحق شد تا در فیلم “اوقات خوش در ریجمونت های” ایفای نقش کند.  این فیلم اگرچه با تأخیر به موفقیت رسید اما به علت پخش زیاد در تلویزیون کابلی به اثری کلاسیک تبدیل شد. شش سال بعد، ویتاکر اولین نقش مهم خود را در فیلم “پرنده”به کارگردانی کلینت ایستوود بدست آورد. فیلمی که درباره “چارلی برد پارکر” ساکسیفونیست مشهور جز بود.  فارست ویتاکر برای ایفای این نقش برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی مرد در جشنواره فیلم کن شد.

در سال ۲۰۰۶، ویتاکر بزرگترین موفقیت خود را در خط مشی هنری اش بدست آورد. آنهم وقتی نقش عیدی امین رئیس‌جمهور دیکتاتور اوگاندا را در فیلم ” آخرین پادشاه اسکاتلند” ایفا کرد. وی در آن سال جوایز بسیاری را از آن خود کرد. جایزه گلدن گلاب، صنف بازیگران سینما، بفتا و بهترین هنرپیشه نقش اول مرد اسکار در سال ۲۰۰۶ از آن ویتاکر شد. او هنگام دریافت جایزه گلدن گلوب و صنف بازیگران سینما قدری تمرکز خود را از دست داده بود و خوب صحبت نمی کرد. اوپرا وینفری قدم پیش گذاشت و به او نحوه سخنرانی عمومی را یاد داد به طوری که شب اسکار او توانست بر احساسات خود غلبه کند و سخنرانی قدرتمندی را ارائه کند. چند سال بعد در فیلم “سرخدمتکار” با اوپرا وینفری همبازی شد.

فارست ویتاکر طی سالها فعالیت خود هیچ نشانه ایی از توقف نداشته است، وی اخیرا در سریالی تحت عنوان ” پدرخوانده هارلم” ظاهر شده که به تازگی خبر تولید فصل دوم آن نیز اعلام شد.

به مناسبت تولد این هنرپیشه مستعد و تحسین شده نگاهی اجمالی به فیلمهایی داشتیم که وی بهترین بازی خود در آن ارائه داده است.

 1. جسد دزدها (۱۹۹۳)

  فارست ویتاکر در فیلم جسد دزدها
  فارست ویتاکر در فیلم جسد دزدها

فیلم کلاسیک ” حمله جسد دزدها” شبیه موضوعات بیگانگان فضایی که به زمین می رسیدند و انسانها را شبیه خودشان می کردند از موضوعات مورد علاقه کارگردانها برای بازسازی بوده است. این فیلم در سال ۱۹۷۸ توسل فیلیپ کافمن بازسازی شد. این باسازی در مقام مقایسه از آن هم کوچکتر است اما دربرگیرنده ویژگیها و لحظات شاخص و مونولوگ خاص مگ تایلی است که هشدار می داد: “به زودی هیچ انسانی روی زمین باقی نمی ماند.”

ویتاکر در این فیلم یک افسر ارتش را بازی می کند که با حمله جسد دزدها مقابله می کند.

 1. جستجوی رویا (۱۹۸۵)

فارست ویتاکر در فیلم جستجوی رویا
فارست ویتاکر در فیلم جستجوی رویا

جستجوی رویا یک داستان عاشقانه است. این فیلم ماجرای یک کشتی گیر مصمم دبیرستانی را روایت می کند که دلباخته زنی مسن تر از خودش می شود. ویتاکر نقش کوچکی در این فیلم دارد. یکی از ابعاد اهمیت فیلم اولین حضور مدونا در یک فیلم مهم هالیوودی است که او هم نقش کوتاهی دارد.

 1. جایی که موجودات وحشی هستند (۲۰۰۹)

فارست ویتاکر صداپیشه فیلم جایی که موجودات وحشی هستند
فارست ویتاکر صداپیشه فیلم جایی که موجودات وحشی هستند

فارست ویتاکر درمیان صداپیشگان این فیلم اقتباس شده از یک رمان تحسین شده قرار گرفت. این اثر ادبیات کودکان نوشته موریس سنداک است. داستان ماجرای پسری را روایت می کند که بدون شام به اتاقش فرستاده می شود. او ناگهان خود را درمیان جزیره اسرار آمیز با ساکنانی می بیند که موجودات وحشی هستند. موجودات وحشی مکس را به‌عنوان پادشاه خود می‌پذیرند و… این فیلم از هنرپیشه ها و انیمیشن و انیماترونیک بهره برده است. ویتاکر در این فیلم صداپیشه ایرا یکی از موجودات وحشی است.

 1. روگ وان: داستان جنگ ستارگان (۲۰۱۶)

فارست ویتاکر در فیلم روگ وان: داستان جنگ ستارگان
فارست ویتاکر در فیلم روگ وان: داستان جنگ ستارگان

این فیلم، نخستین فیلم مشتق شده از سری فیلم‌های “جنگ ستارگان” است که داستانی مستقل در دنیای جنگ ستارگان دارد و بازیگرانی مانند فلیسیتی جونز، دیه‌گو لونا، ریز احمد، بن مندلسون، دانی ین، جیانگ ون، فارست ویتاکر، مدس میکلسن و آلن تودیک در آن نقش آفرینی می‌کنند.

فارست ویتاکر در این فیلم نقش کهنه سربازی را ایفا می کند که مربی شخصیت اصلی و جوان فیلم است.

روگ وان: داستان جنگ ستارگان را در کاناپه ببینید

 1. اوقات خوش در ریجمونت های

فارست ویتاکر در فیلم اوقات خوش در ریجمونت های
فارست ویتاکر در فیلم اوقات خوش در ریجمونت های

ویتاکر درمیان گروهی از هنرپیشه های خوبی قرار گرفته است که در این فیلم نگاهی به زندگی های متفاوت دانش آموزان دبیرستانی یک دبیرستان در حومه کالیفرنیا داشته اند. شان پن، جنیفر جیسون لی، جاج رینهولد، فیبی کتس، اریک استولز و انتونی ادواردز همگی در این فیلم که بعدها به اثری کلاسیک تبدیل شد ایفا نقش کرده اند.

ویتاکر در این فیلم نقش یک ستاره فوتبال را بازی می کند که اتومبیل تخریب شده اش نقش مهمی در فضای فیلم دارد.

 1. جوخه (۱۹۸۶)

فارست ویتاکر در فیلم جوخه
فارست ویتاکر در فیلم جوخه

موضوع جنگ ویتنام تامدتهای مدید در هالیوود یک تابو بود. در اواخر دهه هفتاد فیلمهایی چون بازگشت به خانه، شکارچی گوزن، اینک آخر زمان و مو به موضوع این جنگ پرداختند اما اواخر دهه ۸۰ بود که هالیوود این مسئله را در کاملا مورد موشکافی قرار داد و فیلمی چون “جوخه” که برنده جایزه اسکار شد را ساخت. الیور استون فیلمنامه این فیلم را براساس تجربیات شخصی‌اش به‌عنوان پیاده‌ نظام ارتش ایالات متحده در ویتنام نوشته است. این فیلم نخستین فیلم هالیوودی بود که کارگردان و نویسنده آن مجروح جنگ ویتنام بود.

 1. صبح بخیر ویتنام (۱۹۸۷)

فارست ویتاکر در فیلم صبح بخیر ویتنام
فارست ویتاکر در فیلم صبح بخیر ویتنام

سال بعد از اکران جوخه، ویتاکر در فیلم دیگری با موضوع ویتنام ظاهر می شود. این فیلم نمایشی از استعدادهای درخشان رابین ویلیامز فقید بود که یکی از چهار نامزدی اسکار خود را برای این فیلم بدست آورد. «ایدریان کرونوئر» (رابین ویلیامز)، درجه دار نیروی هوایی، به عنوان مجری برنامه صبح در شبکه محلی رادیویی نیروهای مسلح، به ویتنام می‌رود و خیلی زود (به جای اطلاعیه‌های ارتش و موسیقی «مانتووانی») راک اندرول، طنزهای قبیح و تقلید صداهای مسخره‌ای را پخش می‌کند…

    ۸. باجه تلفن (۲۰۰۲)

فارست ویتاکر در فیلم باجه تلفن
فارست ویتاکر در فیلم باجه تلفن

کالین فارل در این فیلم نقش مردی را بازی می کند که به تلفن یک باجه که زنگ می زند جواب می دهد و متوجه می شود که هدف یک تک تیرانداز شده است. ویتاکر افسر پلیسی است که مأمور رسیدگی به این وضعیت است چرا که کاراکتر فارل از ترس شلیک تک تیرانداز تلفن را قطع نمی کند.

فارست ویتاکر برای ایفای نقش به عنوان بهترین هنرپیشه مکمل جایزه ایمیج شد.

 1. پلنگ سیاه (۲۰۱۸)

فارست ویتاکر در فیلم پلنگ سیاه
فارست ویتاکر در فیلم پلنگ سیاه

ویتاکر در این فیلم که جوایز بسیاری را از آن خود کرد در نقش بزرگ یک قبیله ظاهر می شود که با قبیله رقیب درحال جنگ است. پس از ماجراهای فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی، پادشاه تی‌چالا به کشورش واکاندا برمیگردد. اما در آنجا با دو دشمن قوی که برای سرنگونی او متحد شده‌ رو به رو می شود. تی‌چالا باید به عنوان پلنگ سیاه با مأمور سی‌آی‌ای اورت کی. راس و نیروهای ویژه واکاندا متحد شود تا از وقوع یک جنگ جهانی جلوگیری کند.

 1. اتاق امن (۲۰۰۲)

ویتاکر در فیلم اتاق امن
ویتاکر در فیلم اتاق امن

جودی فاستر در فیلم اتاق امن نقش زنی را بازی می کند که به خانه ایی گرانقیمت در منهتن نقل مکان می کند. این خانه دربرگیرنده یک اتاق امن است تا اگر فردی به خانه حمله کرد بتوان در آن پناه گرفت. کاراکتر فاستر و دختر جوانش (کریستن استوارت) بلافاصله پس از ورود به خانه در این اتاق حبس می شوند. آن هم وقتی سه دزد که نقش یکی از آنها را ویتاکر بازی می کند خانه را با هدف سرقت تسخیر می کنند.

 1. ورود (۲۰۰۶)

ویتاکر در نقش یک نظامی درجه دار در فیلم ورود
ویتاکر در نقش یک نظامی درجه دار در فیلم ورود

هشت نامزدی اسکار برای این فیلم که درباره زبان شناسی است که روی برقراری ارتباط با موجودات فضایی کار می کنند که با ۱۲ سفینه در نقاط مختلف زمین فرود آمده اند. این فیلم برای رشته بهترین فیلم اسکار شد اما عجیب بود که ایمی آدامز برای بهترین هنرپیشه نقش اول زن نامزد نشد.

فارست ویتاکر در این فیلم نقش یک درجه دار ارتش را بازی می کرد تا بتواند جلوی حمله احتمالی را بگیرد. وی از آدامز می خواهد برای ارتباط با این سفینه ها به او کمک کند.

در کاناپه بخوانید: ۱۳ هنرپیشه درجه یک که تاکنون اسکار نگرفته اند

 1. سرخدمتکار (۲۰۱۳)

  فارست ویتاکر در فیلم سرخدمتکار
  فارست ویتاکر در فیلم سرخدمتکار

برای بازی در این فیلم ، ویتاکر به عنوان بهترین هنرپیشه نقش اول مرد نامزد صنف بازیگران سینما شد. وی در این داستان نقش مردی را بازی می کند که سرخدمتکار کاخ سفید است و تاکنون به هشت رئیس جمهور خدمت کرده است. وی از جایگاهش که به قدرت بسیار نزدیک بوده طی سالها شاهد جنبش حقوق بشر، جنگ ویتنام، تغییرات اجتماعی وسیع در آمریکا بوده است.

 1. بازی گریه (۱۹۹۲)

فارست ویتاکر در فیلم بازی گریه
فارست ویتاکر در فیلم بازی گریه

بازی گریه هنوز هم از آن دسته فیلمهایی است که به هر نوعی بخواهی طرح داستان را بازگو کنی خطر لو رفتن ماجرا درباره آن وجود دارد. ویتاکر در این فیلم به عنوان سرباز بریتانیایی ایفای نقش کرده که با تروریستهای ارتش جمهوری خواه ایرلند درگیر می شود این فیلم در شش رشته نامزد جایزه اسکار شد و نیل جوردن در بخش بهترین فیلنامه غیر اقتباسی برنده جایزه اسکار شد.

 1. پرنده

فارست ویتاکر در فیلم پرنده
فارست ویتاکر در فیلم پرنده

کاراکتر چارلی پارکر در فیلم “پرنده ” اولین نقش مهمی بود ویتاکر برعهده داشت.

این نقش برایش جایزه جشنواره کن را به عنوان بهترین هنرپیشه نقش اول مرد به همراه آورد. شرح حال کلینت ایستوود از ساکسیفونیست مشهور و اسطوره ایی جز توجه بسیاری را در فصل پیش از اسکار جلب کرده بود اما در نهایت تنها نامزد بخش بهترین صدابرداری شد و جایزه این رشته را بدست آورد. ایستوود هم به عنوان کارگردان فیلم نامزد جوایز گلدن گلوب شود و بازی دیان ونورا در نقش همسر پارکر دو جایزه مهم از انجمن منتقدان به همراه داشت.

 1. آخرین پادشاه اسکاتلند

ایفای نقش تحسین شده ویتاکر در آخرین پادشاه اسکاتلند
ایفای نقش تحسین شده ویتاکر در آخرین پادشاه اسکاتلند

فارست ویتاکر برای ایفای نقش عیدی امین دیکتاتور اوگاندایی در فیلم آخرین پادشاه اسکاتلند برنده جایزه اسکار، صنف بازیگران سینما، گلدن گلوب، بفتا شد. آخرین پادشاه اسکاتلند گرچه حکایت زندگی دکتری اسکاتلندی است ولی فیلم، فیلم ویتاکر است.

در اوایل دهه ۱۹۷۰ نیکلاس گاریگن، دکتر اسکاتلندی جوانی برای کار به روستایی در اوگاندا می رود. در آنجا با رئیس جمهور جدید، عیدی امین، آشنا می شود که عصر طلایی جدیدی به آفریقایی ها نوید می دهد. گاریگن جذب حرف های او شده و خیلی زود تبدیل به نزدیک ترین مشاور و پزشک خصوصی عیدی امین می شود. اما با شروع کشتارهای دیوانه وار در اوگاندا که کشور را به سوی شورشی خونین می برد، سرشت واقعی امین بر گاریگن آشکار شده و…

دیدگاه خود را وارد نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *