بهترین سریالهای تمام دوران

براساس دیدگاه کاربرانی که در سایت IMDB به فیلمها و سریالها رأی می دهند، فهرستی از ژانرهای متنوع به عنوان بهترین سریالهای تمام دوران انتخاب شده است، این فهرست از ژانر فانتزی چون ” بازی تاج و تخت ” تا انیمیشن ” ریک و مورتی” متنوع است

زمانی تلویزیون درعرصه رسانه کم اهمیت تر از فیلم و سینما بود. اکنون این وضعیت تغییر کرده است و بسیاری اعتقاد دارند که عصر طلایی تلویزیون می تواند همزمان با پخش سریالهای جذاب شکل بگیرد. درحالی که امروز برنامه های تلویزیونی بزرگتری نسبت به گذشته ساخته می شود اما ساخته برنامه های خوب تلویزیونی و به طور خاص سریالهای تلویزیونی به زمان حال محدود نمی شود.

سایت IMDB یکی از مراجع برای انتخاب بهترین سریالهای تمام دوران است. براساس صدها هزار رتبه کاربران در این سایت فهرست قرار گرفته که در این جا به ۱۰ مورد نخست آن که از لحاظ فیلمنامه بسیار قوی بوده اشاره به می شود. بدین معنا که سریالهای مستندی چون سیاره آبی در این فهرست قرار ندارند.

  1. منطقه نیمه روشن

منطقه نیمه روشن یکی از نمادین ترین سریالهای تلویزیونی است که تاکنون پخش شده است. این سریال از سال ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۴ پخش شد و ذهن مخاطبان خود را در همه نقاط دنیا به خود مشغول کرده بود. این سریال شبیه یک گلچین ارائه می شد و هر اپیزود آن روی کاراکترهای متفاوت و شرایط مختلفی متمرکز بود.

محتوای همه اپیزودها علمی تخیلی یا ترسناک بود، اما برخی از آنها وارد دنیای فانتزی، تعلیق و هیجان هم شده بودند. این سریال اغلب به شکلی ارائه می شود که سایر برنامه های تلویزیونی آن زمان قادر نبودند در سطح آن باشند. منطقه نیمه روشن به عنوان یک اسطوره در نظر گرفته می شود. بسیاری از قسمتهای آن تاکنون باز پخش شده است.

  1. شرلوک

شرلوک هلمز کاراکتری است که داستانش در رسانه های متنوعی بازگو شده است. کتابها و فیلمهای بسیاری درباره آن نوشته و ساخته شده است. اگرچه نسخه آمریکایی آن در بی بی سی که صرفا “شرلوک” نامیده شد، دارای بالاترین رتبه میان همه این فیلمها و سریالها است. این سریال موفقیت خود را وامدار بازی های خوبی بندیکت کامبربچ و مارتین فریمن است که در این سریال در نقشهای شرلوک و واتسون ظاهر شده اند.

هر اپیزود این سریال حدودا ۹۰ دقیقه است و زمانی شرلوک یکی از اسرار را افشا می کند کل اپیزود شبیه یک فیلم به نظر می رسد. فیلمبرداری ماهرانه، بازی های شگفت انگیز و گره های جالب داستان باعث می شود که مخاطب پس از تماشای هر اپیزود برای اپیزود بعدی مشتاق تر باشد. دو اپیزود ” آبشارهای رایخنباخ” با نقدهای مثبت منتقدان و بحثها و گمانه زنی های اینترنتی مخاطبان درباره گره بزرگ پایان داستان همراه بود که این امر ثابت کرد شرلوگ چقدر برای طرفدارانش تأثیرگذار است.

deema-sign در کاناپه تماشا کنید: شرلوک
  1. آواتار: آخرین بادافزا

شاید از قرار گرفتن یک انیمیشن در فهرست بهترین سریالهای تمام دوران متعجب شوید. اگر با این سریال آشنایی ندارید، از این سریال انیمیشینی ساخته ام. نایت شیامالان است بیشتر تعجب می کنید. این برنامه دربرگیرنده ۶۱ اپیزود است و طی سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ پخش می شد و به همه شکل تحسین شد.

آواتار: آخرین بادافراز ماجراهای پسربچه ایی را دنبال می کند که تلاش می کند به سرنوشت خود به عنوان یک آوارتار جامه عمل بپوشاند تا برای دنیای جنگ زده صلح به ارمغان بیاورد. این سریال تلویزیونی از بسیاری از برنامه های زمان خود پیشرفته تر بود و مخاطبان هنر، کارگردانی، اکشن، طنز و توسعه شخصیت آن را بسیار تحسین می کردند.

  1. خانواده سوپرانو

بهترین سریالهای تمام دوران
خانواده سوپرانو از بهترین سریالهای تمام دوران

آماده باشید تا بسیاری از سریالهای HBO را در  فهرست بهترین سریالهای تمام دوران مشاهده کنید.

سریال خانواده سوپرانو داستان  رئیس مافیایی خانواده ایتالیایی مقیم نیوجرسی را روایت می کند که با برقراری تعادل بین مسائل خانوادگی و مشکلات کاری سرو کار دارد و در عین حال به دنبال کمک روانشناسان است. با توجه به این که سریال خانواده سوپرانو در سال ۱۹۹۹ پخش می شد، به نوعی پیشگامانه به شمار می رفت.

این سریال که از اجراهای بزرگ و مهمی چون جیمز گادولفینی و ادی فالکو بهره می برد ناگهان دنیا را مثل طوفان دربرگرفت. خانواده سوپرانو به عنوان یکی از بهترین سریالهای تمام دوران همیشه درگیر جنجال آفرینی بود اما مخاطبان آن همیشه برای تماشای اپیزود بعدی آماده بودند. در طول پخش، جوایز بسیاری را بدست آورد که در آن میان می توان به ۲۰ جایزه ایمی اشاره کرد.

  1. ریک و مورتی

بهترین سریالهای تمام دوران
ریک و مورتی در میان خانواده سوپرانو از بهترین سریالهای تمام دوران جای دارند

دومین سریال انیمیشن در یک لیست ده تایی! ریک و مورتی را می توان به نوعی تعریف یک پدیده فرهنگی دانست. موضوع سریال حول محور دانشمند دیوانه ایی به نام ریک و نوه اش به نام مورتی می چرخد  که روی پروژه‌های محرمانه علمی و ماجراجویی‌های خطرناک در کهکشان‌ها کار می کند.

این سریال هم از جمله بهترین سریالهای تمام دوران است که در پایان هر اپیزود مخاطب خواستار تماشای ادامه آن می شود. اما همیشه وقفه بین فصل آن طولانی بوده است.

ریک و مورتی ایده جاستین رولند بود وی از خالقان این اثر و همچنین کارگردان، نویسنده و تهیه کننده آن استو رولند همچنین صداپیشگی برخی کاراکترها را برعهده داشته است. این سریال یک سبک کمدی منحصر به فرد دارد که توجه مخاطبان را به خود جلب کرده و باعث شده مخاطبان از اقشار بسیار متفاوت آن را دنبال کنند.

  1. وایر

بهترین سریالهای تمام دوران
سریال وایر به عنوان یکی از بهترین سریالهای پلیسی توصیف شده است

اگر باز هم به دنیای HBO قدم بگذاریم، سریال وایر که فضای آن در بالتیمور می گذرد و زندگی در هم گره خورده چند مأمور اجرای قانون و مجرم را روایت می کند. دیوین سیمون خالق این اثر پیشتر روزنامه نگار بالتیمور سان بوده و همین امر در حس واقعی بودن محتوای سریال نقش مهمی داشته است.

این درام جنایی توسط بسیاری از مخاطبان و منقدان یکی از بهترین سریالهای تمام دوران نام گرفته است. به رغم این حقیقت که سریال به شدت مورد توجه بود اما هرگز جایزه ایی در جشنواره ها دریافت نکرد. این سریال خط مشی هنرپیشگانی چون ادریس آلما، مایکل بی جوردن، مایکل کی ویلیامز و بسیاری دیگر را رقم زد. تقریبا غیر ممکن است که بتوانیم از یک سریال پلیسی دیگر در این سطح نام ببریم.

  1. بازی تاج و تخت

بهترین سریالهای تمام دوران
بازی تاج و تخت یکی از چند سریال محبوب HBO در این فهرست است

بازی تاج و تخت را شاید بتوان بلندپروازترین سریالی دانست که تاکنون تولید شده است. این سریال داستانی حماسی دارد و درمیان پرهزینه ترین سریالهایی که تاکنون ساخته شده جای می گیرد. علاوه بر این یک داستان فانتزی شبیه این تاکنون نتوانسته بود توجه مخاطبان را به خود جلب کند اما این سریال موفق شد رکوردهای رتبه بندی را بشکند و از آن عبور کند.

بازی تاج و تخت کاراکترهای نمادینی چون جان اسنو، دنریس تارگرین و آریا استارک را به ما معرفی کرد و لحظات فراموش نشدنی را چون عروسی سرخ و داستان واقعی هودور را در برگرفته بودو فصل آخر این سریال با استقبال خوبی رو به رو نشد و شاید اگر این پایانبندی عجیب نبود رتبه بالاتری در بین مخاطبان بدست می آورد. صرف نظر از احساساتی که درباره پایان بندی وجود دارد، بازی تاج و تخت دستاورد قابل توجهی بود و یکی از سریالهای عالی تمام دوران بود.

  1. برکینگ بد

بهترین سریالهای تمام دوران
برکینگ بد یکی از بهترین سریالهای تمام دوران توصیف شده است

شاید در تاریخ سریالهای تلویزیونی سریالی با چنین فیلمنامه قوی وجود نداشته باشد. برکینگ بد طی ۵ فصل برای هر صحنه در هر اپیزود اهمیت قائل شد و علتی برای نوشتن آن داشت. این سریال داستان والتر وایت یک معلم شیمی را روایت می کند که به سرطان مبتلا شده و با یکی از دانش آموزان سابقش برای تولید و فروش آمفتامین شریک می شود.

تماشای واتروایت که چکونه تشنه قدرت شده و انگیزه کافی برای انجام وحشتناکترین کارها را پیدا می کند باعث شده این کاراکتر یکی از جالبترین کاراکترها و اجراهای تلویزیونی باشد. برایان کرانستون و آرون پل چندین جایزه برای ایفای نقشهای باورنکردنی خود در دو شخصیت محوری سریال برنده شدند. در طول پخش سریال کیفیت آن هرگز افت نکرد.

deema-sign در کاناپه تماشا کنید: فیلم ال کامینو دنباله سریال برکینگ بد
  1. جوخه برادران

بهترین سریالهای تمام دوران
جوخه برادران از بهترین سریالهای تمام دوران

نمای جوخه برادران بسیار تأثیرگذار است. این مینی سریال HBO فقط ۱۰ اپیزود دارد و با بودجه ۱۲۵ میلیون دلاری ساخته شده است. بودجه ایی که وقتی رقم آن را مشاهده می کنید انتظار دارید یک فیلم پرفروش سینمایی باشد. داستان جوخه برادران از کتابی به همین نام گرفته شده که تاریخ ارتش آمریکا را در طول جنگ جهانی دوم روایت می کند.

یکی از نقاط مثبت این سریال همکاری استیون اسپیلبرگ و تام هنکس بود که همکاریشان فیلم تحسین شده نجات سرباز رایان را رقم زده بود. آنها تمام ابعادی که مدنظرشان بود را فراهم کردند و تجربه ایی منحصر به فرد برای بینندگان رقم می زنند. جوخه برادران برنده جوایز ایمی و گلدن گلاب برای بهترین مینی سریال شد.

deema-sign در کاناپه تماشا کنید: جوخه برادران
  1. چرنوبیل

بهترین سریالهای تمام دوران
چرنوبیل از دیگر تولیدات HBO است که در فهرست بهترین سریالها قرار گرفته است

جالب است که چرنوبیل به عنوان یک سریال جدید در صدر این لیست جای دارد. چرنوبیل به عنوان یکی دیگر از تولیدات HBO یک مینی سریال ۵ قسمتی است است که ماجراهای فاجعه های هسته ایی ۱۹۸۶ چرنوبیل و رویدادهای پس از آن را روایت می کند. این سریال به علت ماهیت سنگین موضوع از آن دست سریالهایی نیست که بتوانید برای سرگرمی و تفریح آن را پشت سر هم تماشا کنید و لذت ببرید.

چرنوبیل کابوس جذاب یک راز است اما قدرت واقعی آن در چگونگی به تصویر کشیدن خطر و رنجی است که با تشعشع همراه شده است. این سریال ادای احترامی به یک تراژدی و افرادی است که جان خود را در این رویداد از دست داده اند. وزارت خانه هایی که طرفداران و منتقدان از آنها تجلیل و انتقاد می کنند. این تنها سریال در IMDB است که رتبه آن ۹.۵ از ۱۰ است.

deema-sign در کاناپه تماشا کنید: چرنوبیل

دیدگاه خود را وارد نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *