آرنولد شوارتزنگر

وقتی صحبت فیلمهای اکشن به میان می آید، هیچ ستاره ایی بزرگترین از آرنولد شوارتزنگر نیست.

این هنرپیشه، ورزشکار، سیاستمدار و فعال محیط زیست طی دهه های ۸۰ و ۹۰ میلادی درآمد صدها میلیون دلاری از فیلمهای اکشن خود داشت. بسیاری از فیلمهای وی چون ” ترمیناتور” ، “غارتگر”، “یادآوری کامل” به جایگاه فیلمهای کلاسیک دست یافته است. پس از آن وی با فیلمهای موفقی چون “دوقلوها” و “پلیس کودکستان” ثابت کرد که می تواند در فیلمهایی غیر از ژانر اکشن هم موفق ظاهر شود و همین امر او را به یک ستاره تبدیل کرد.

آرنولد شوارتزنگر که به نظر می رسد در عرصه های زیادی موفق و فعال است امروز ۳۰ ژوئیه ۷۳ ساله می شود، همین امر باعث شد نگاهی به کارنامه هنری این اسطوره اکشن دهه ۸۰ و ۹۰ داشته باشیم.

۱۴ فیلم برتر آرنولد شوارتزنگر به ترتیب آخر به اول:

 1. خداحافظی طولانی (۱۹۷۳)

آرنولد شوارتزنگر در فیلم خداحافظی طولانی
آرنولد شوارتزنگر در فیلم خداحافظی طولانی

به رغم این که آرنولد شوارتزنگر در سکانس مربوط به خودش حتی یک کلمه هم صحبت نمی کند، اما نادیده گرفتنش کار دشواری است. بازیگری که در آن زمان الهام بخش جوانان بسیاری بود در سکانسی از این فیلم رئیسش به او و همکارانش می گوید که لباسهایشان را دربیاورند تا صداقتشان ثابت شود. شاید این تنها راهی بود که رابرت آلتمن کارگردان این فیلم برای نشان دادن و به رخ کشیدن اندام آرنولد به عنوان یک قهرمان رشته بدنسازی می توانست مورد استفاده قرار دهد.

 1. کشتن گانتر (۲۰۱۷)

آرنولد شوارتزنگر در فیلم کشتن گاتنر 2017
آرنولد شوارتزنگر در فیلم کشتن گاتنر ۲۰۱۷

ایفای نقش آرنولد در این فیلم را شاید بتوان یکی از اجراهای عجیب کارنامه هنری اش دانست. وی در این فیلم در نقش بدنام ترین قاتل جهانی، لباسهای عجیب می پوشد و حتی به سبک کانتری آواز می خواند!

 1. مگی (۲۰۱۵)

آرنولد شوارتزنگر
نمایی از فیلم مگی (۲۰۱۵)

وی در این فیلم درام روی جدی توانایی های خود را نشان می دهد. در فیلم مگی وی نقش پدری را بازی می کند که متوجه می شود دخترش (ابیگل برسلین) به ویروس زامبی ها آلوده شده و به زودی به یکی از آنها تبدیل می شود.

قسمت دفاع از این کاراکتر را تنها می توان به آرنولد سپرد.

 1. آخرین قهرمان اکشن (۱۹۹۳)

آرنولد شوارتزنگر
آرنولد شوارتزنگر در فیلم آخرین قهرمان اکشن (۱۹۹۳)

این فیلم در گیشه های سینما فروش خوب و موفقی داشت اما به عنوان یک اکشن-کمدی طرفداران وفادار پیدا کرد. مخاطبان در نهایت به این نتیجه رسیدند که کل فیلم هجوی درباره ژانری است که آرنولد در ساخت آن نقش بسزایی داشت.

 1. کوماندو (۱۹۸۵)

آرنولد شوارتزنگر در فیلم کوماندو (1985)
آرنولد شوارتزنگر نمایی از فیلم کوماندو (۱۹۸۵)

آرنولد شوارتزنگر در این فیلم اکشن کلاسیک نقش مردی را بازی می کند که برای بازپس گیری دخترش از هیچ کاری صرف نظر نمی کند. این فیلم اکشن ترین فیلم آرنولد به شمار می رود.

 1. مرد فراری (۱۹۸۷)

آرنولد شوارتزنگر
آرنولد شوارتزنگر در فیلم مرد فراری (۱۹۸۷)

شوارتزنگر در نقش خلبان هلی کوپتر پلیس که دستور دارد شورشیان در جستجوی غذا را هدف آتش قرار دهد، کامل و بی نقص ظاهر شده است. او از شلیک امتناع می کند و برای عوام فریبی وی را مسئول کشتار در رسانه ها معرفی می کنند و اکنون مجبور است برای آزادی خود بجنگد.

 1. کونان بربر (۱۹۸۲)

آرنولد شوارتزنگر
آرنولد شوارتزنگر در نمایی از فیلم کونان بربر (۱۹۸۲)

فرماندار اسبق کالیفرنیا، با کمک جان میلیوس کارگردان این فیلم به ستاره یک فیلم تبدیل شد. اگرچه در آن زمان در دنیای بدنسازی همچنان از او به عنوان یک پادشاه یاد می شد، اما نقش کونان نشان داد که می تواند در صنعت سینما هم قوی ظاهر شود.

 1. ترمیناتور (نابودگر) (۱۹۸۴)

آرنولد شوارتزنگر
آرنولد شوارتزنگر در فیلم نابودگر ۱

دو سال پس از نقش کونان، قدرتهای ستاره ایی آرنولد با بازی در فیلم ترمیناتور جیمز کامرون پررنگ تر شد. این نقش آرنولد همیشه در یادها خواهد ماند؛ بخصوص برای گفتن جمله “برمی گردم”.

 1. تپش آهن (۱۹۷۷)

آرنولد شوارتزنگر در مستند تپش آهن
آرنولد شوارتزنگر در مستند تپش آهن

این مستند درباره شرکت کنندگان رقابتهای مستر المپیا و رقابتهای جهانی بدنسازی است و آرنولد را در نقطه اوج خود در رشته بندسازی نشان می دهد. در همان زمان هم به نظر می رسد که به عنوان ورزشکاری که گوی رقابت را از سایر بدنسازها ربوده، پتانسیل تبدیل شدن به یک ستاره پرفروش در صنعت فیلم و سینما را دارد.

 1. یادآوری کامل (۱۹۹۰)

آرنولد شوارتزنگر در فیلم یادآوری کامل
آرنولد شوارتزنگر در فیلم یادآوری کامل

شوارتزنگر در این فیلم در نقش مردی که تلاش می کند بفهمد در واقعیت زندگی می کند یا در فانتزی که توسط یک شرکت به وجود آمده بسیار عجیب و غریب به نقش می رسد. جالب است بدانید در همان سالی که آرنولد در یادآوری کامل ظاهر شده فیلم پلیس کودکستان را هم داشته است.

 1. دوقلوها (۱۹۸۸)

آرنولد شوارتزنگر در نمایی از فیلم دوقلوها
آرنولد شوارتزنگر در نمایی از فیلم دوقلوها

تا سال ۱۹۸۸ مدیران اجرایی هالیوود می خواستند که آرنولد تنها در فیلمهای اکشن ظاهر شود. چه کسی می توانست آنها را سرزنش کند؟ به خاطر همین موضوع پول زیادی به جیب می زدند. اما این هنرپیشه می خواست ثابت کند که در ژانرهای دیگر هم توانایی دارد.به همین منظور همکاری خودش را با ایوان رایتمن و دنی دی ویتو برای کمدی دوقلوها رقم زد. اکنون استودیوها می توانستند برای هر دو ژانر از آرنولد استفاده کنند و می دانستند که بازگشت سرمایه برایشان خواهد داشت.

 1. پلیس کودکستان (۱۹۹۰)

آرنولد شوارتزنگر در فیلم پلیس کودکستان
آرنولد شوارتزنگر در فیلم پلیس کودکستان

دو سال پس از اکران “دوقلوها”، رایتمن و شوارتزنگر بار دیگر برای فیلم پلیس کودکستان با هم همکاری کردند. آرنولد در این فیلم نقش پلیس مخفی را در ظاهر یک مربی کودکستان بازی می کند. شور و شعف زمانی فضای فیلم را می گیرد که او در یک کلاس درس پر از کودکان غیرقابل کنترل قرار می گیرد.

 1. نابودگر۲: روز قضاوت (۱۹۹۱)

آرنولد شوارتزنگر در فیلم نابودگر 2
آرنولد شوارتزنگر در فیلم نابودگر ۲

چه کسی می دانست که فرانچایز “نابودگر”  (و آرنولد شوارتزنگر ) می تواند هم احساسات عمیق مخاطبان را در پی داشته باشد و هم اکشن چشمگیری را رقم بزند؟ اما همین امر علت محبوبیت نابودگر۲ بین مخاطبان سراسر دنیا است. تا پایان فیلم اصلا دلمان نمی خواهد که T-800 برود، اما بهترین کار همین بود، تا سازندگان بدانند که چطور می خواهند این فرنچایز را ادامه دهند.

 1. غارتگر (۱۹۸۷)

آرنولد شوارتزنگر در فیلم غارتگر
آرنولد شوارتزنگر در فیلم غارتگر

در این فیلم همه چیز در خدمت شوارتزنگر است: داستان، نقشهای مکمل، موسیقی متن و دیالوگهای تک خطی!

این فیلم اکشن جاودان است و آرنولد هرگز بهتر از آن نبود.

 

deema-sign در کاناپه تماشا کنید: نابودگر: پیدایش deema-sign در کاناپه تماشا کنید: عواقب

دیدگاه خود را وارد نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *