نقد انیمیشن اسکوب

انیمیشن اسکوب ۲۰۲۰ یک پویانمایی  ژانر ماجراجویی، کمدی و پویانمایی ساخته تونی کرون است که توسط برادران وارنر پخش شده است.

این انیمیشن که در زمان شیوع ویروس کرونا برای اکران آماده بود از طریق پلتفورمهای دیجیتال پخش شد.

ویل فورت جینا رادریگز، زک افرون، مارک والبرگ، آماندا سیفرید صدا پیشگان انیمیشن جدید وارنر برادرز هستند که نوستالوژی زمانهای دور را زنده می کند . زمانی که بزرگسالان و پدر و مادرهای امروز از طرفداران انیمیشنهای دو بعدی اسکوبی دو بودند. آنها امروز این تجربه را کنار فرزندان خود همراه با تماشای انیمیشن خانوادگی اسکوب که برای کودکان ۷ سال به بالا درنظر گرفته شده زنده خواهند کرد.

زنده کردن خاطرات ۵۰ سال پیش

انیمیشن اسکوب به عنوان یک انیمیشن کامپیوتری، ۵۰ سال پس از اولین باری که اسکوبی دو به عنوان یک نمایش تلویزیونی پخش شد و مورد علاقه نوجوانان بسیاری قرار گرفت، اکران شده است . وقتی چهار نوجوان کاراگاه از “شرکت اسرار” با سگ سخنگویشان مأموریتی جنایی و پراز اکشن و معما را حل می کردند.

انیمیشن اسکوب
انیمیشن اسکوب و نوستالوژی اسکوبی دو

اسکوب اخیرا با استفاده از انیمیشن کامپیوتری به روز شده  و کاراکتر محبوب خود را با گسترش جهان سینماییش باردیگر عرضه کرده است. سازندگان با استفاده از کاراکترهای متعدد هانا-باربرا که اکنون متعلق به وارنر است، جهان سینمایی اسکوب را گسترش داده اند.

هانا-باربرا یک شرکت تولید انیمیشن بود که دهه ۴۰ با همکاری جو باربرا و بیل هانا در استودیو متروگلدن مایر تشکیل شد. از ساخته های مشهور این شرکت تولید انیمیشن می توان به یوگی و دوستان و تام و جری اشاره کرد.

تصمیم این استودیو برای اکران فیلم در پلتفورمهای دیجیتال به جای اکران در سالنهای سینما نشان دهنده استراتژی آنها برای بدست آوردن مخاطبان خانه نشینی بود که خواستار تماشای محتوای جدید با یک فرانچایز آشنا هستند.

هرطور حساب کنید اسکوب برای خانواده هایی که هنوز در خانه گرفتار هستند، تنوعی جذاب است (اگرچه ممکن است برخی صحنه ها برای کودکان کم سن و سال ترسناک و پرسر و صدا باشد).

ماجرای اسکوب از چه قرار است

پس از ساخت تعداد بی شماری اپیزود و چندین فیلم بلند روی DVD و دو فیلم لایو اکشن، جزئیاتی درباره ماهیت دوستی بین نورویل راجرز ملقب به”شگی” (با صداپیشگی ویل فورت) و سگش اسکوبی دو که بهترین دوسش هم هست ( با صداپیشگی ولکر) هنوز هم قدری مبهم بود. بنابراین انیمیشن اسکوب جدید یک جمع بندی مختصر ارائه می کند و با یک فلاش بک به زمانی که اسکوبی دو بسیار کوچک بود و پس از دزدیدن غذا از یک کافه به سختی می توانست از چنگ قانون فرار کند.

انیمیشن اسکوب
شرح ماجرای دوستی اسکوبی و شگی

خوشبختانه شگی کوچک، اسم اسکوبی را روی جعبه غذای بچه می بیند و همین باعث نجات اسکوبی و دوستی طولانی بین آنها می شود.

وقتی شب هالووین شگی و اسنوبی با فرد (زک افرون) دافنه (آماندا سیفرد) و ولما ( جینا رودریگز) قرار می گذارند دوستان تازه را با یافتن یک خانه متروکه مقابل سارقان محله قرار می دهند.

موفقیت اولیه آنها را ترغیب می کند تا شرکت “اسرار” را تأسیس کنند و پس از آن خط مشی جدیدشان را به عنوان کاراگاه های تازه کار در پیش بگیرند.

صحنه های آغازین مختصر، نشان دهنده بازگشت چشمگیر به الگوهای آشنا کارتونهای اولیه هانا- باربرا اسکوبی دو است که اغلب بچه ها را به عنوان محققان ماوراء الطبیعه درنظر می گیرد. محققان کوچکی که به دنبال کارهای عجیب و بی پروای خود دست مجرمان را رو می کنند.

بخش اعظم این کمدی موقعیتی است که اغلب از شرایط پرتنش و همچنین ویژگی های خاص تیم حاصل می شود: واکنشهای ناشی از ترس اسکوبی و شگی به هر تهدیدی که پیش می آید، اشتباهات خطرناک دافنه و تحلیل متفکرانه ولما از دشمنانشان و شجاعت فرد. اگرچه در اپیزودهای بعدی داستان عمدتا روی خطرهای بیشتر و شخصیتهای منفی تهدیدآمیزتر متمرکز می شود و برای پیشبرد طرح داستان به طنز کلامی نسبت به طنز فیزیکی الویت داده است.

شوخی های هالیوودی اسکوب با سایمون کاول

اسکوب در این الگوی آخر جای می گیرد. این مسئله زمانی روشن می شود که اعضای “شرکت  اسرار” دور هم جمع می شوند تا پس از ده سال کار کاراگاهی وارد عرصه حرفه ایی شوند. خوشبختانه ولما همیشه کاردان و چاره ساز یک سرمایه گذار بالقوه هم برای این کار پیدا کرده است. این سرمایه گذار کسی نیست جز سایمون کوول که نقش خودش را بازی می کند و شخصیتش همانقدر نقادانه هست که از او می شناسیم. به نظر می رسد که سایمون نظر بسیار مثبتی درباره استعدادهای این گروه دارد البته به استثنای شگی و اسکوبی که اصرار دارد از کار کنار بروند و آنها را مجبور می کند که از شرکای دیرینه خود جدا شوند.

سایمون کاول در انیمیشن اسکوب
سایمون کاول در انیمیشن اسکوب

سایمون کاول تهیه کننده موسیقی و برنامه‌ های تلویزیونی است و در این فیلم کاراکتر او به عنوان سرمایه‌ گذار “شرکت اسرار” معرفی می ­شود. بلافاصله بعد از آمدن سایمون کاول در جمع دوستانه آنها، شگی و اسکوب ترانهShallow  بردلی کوپر و لیدی گاگا را برای سایمون می‌خوانند تا با او شوخی کرده باشند. سایمون (که به عنوان داور سختگیر مسابقه استعدادیابی مشهور است) نه تنها تحت تأثیر آنها قرار نگرفته بلکه احساسات آنها را هم خدشه دار می کند!

روابط بین شخصیت‌های اصلی انیمیشن اسکوب یادآور مجموعه اصلی است. با این وجود، نقش شخصیت‌های مونث را می‌توان بسیار پررنگتر از قبل دانست. دلیل این امر پرداخت عمیق ‌تر به این شخصیت ‌ها و هنرنمایی بسیار خوب صداپیشگان است. آماندا سیفرید در نقش دافنه و جینا رودریگز در نقش ولما، جذاب ‌ترین شخصیت ‌های این اثر را خلق کرده اند.

هرج و مرج خط داستانی و تلاش برای راضی کردن همه

انیمیشن اسکوب ، شاید با این دید که صرفاً خاطرات کودکانی که حالا بزرگسال شده اند را زنده می کند، بتواند از فیلم و فیلمساز خود دفاع کند؛ اما به هرصورت این امر نمی تواند دلیلی برای چشم پوشی از ضعفهای آشکارش باشد. هرج و مرجی که در داستانهای درون انیمیشن موج می زند، این مسئله را به ذهن متبادر می کند که این خرده داستانها بدون کوچکترین ارتباطی تنها کنار هم قرار گرفته اند.

انیمیشن اسکوب
انیمیشن اسکوب

از طرف دیگر طراحی ضعیف شخصیتها یکی از اصلی ترین نقاط ضعف این انیمیشن به نظر می رسد. انیمیشینی که به شدت تلاش می کند هم داستانی باشد و هم کمدی. اما به جز موارد کوچکی آن هم در زمینه طنز کلامی، تلاش جدی در راستای کمدی بودن نکرده اند.

می توان اینگونه نتیجه گرفت که انیمیشن اسکوب می خواسته به همه چیز بپردازد و شاید قشر زیادی از مخاطبان را راضی نگه دارد. اسکوب تلاش می کند سرگرم کننده، کمدی و درام باشد، اما صرفا اتفاقات زیادی را پی در پی قرار داده و منطقی برای این کار ندارد.

مخاطب مدام به این مسئله فکر می کند که خط داستانی در نهایت قرار است او را به چه نقطه ایی برساند، اما هربار یک خط جدید داستانی اضافه می شود.

تنها خط داستانی ثابت ماجرا همان دوستی شگی و اسکوبی و اعضای شرکت اسرار است. در کل به نظر می رسد که فیلم در حفظ خط داستانی خود با وجود تمام اتفاقات ناکام مانده است.

انیمیشن اسکوب را با دوبله اختصاصی کاناپه تماشا کنید

دیدگاه خود را وارد نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *