پیکی بلایندرز واقعی

سریال پیکی بلایندرز چقدر  واقعی بود؟ همراه با تصاویر پیکی بلایندرهای واقعی

تماشای سریال پیکی بلایندرز تخیلات ما به عنوان مخاطبان سریال به واقعیت داستان رهبر این گروه بیرمنگهام می کشاند، باعث می شود بیشتر و بیشتر به تامی شلبی (کیلیان مورفی) خشونتش و افزایش یاغی گری وی برای رسیدن به قدرت فکر کنید.
آیا این فرد واقعی است؟ واقعا تامی شلبی وجود داشته؟ پیکی بلایندرز چطور؟ از نظر تاریخی چقدر محتوای این سریال با واقعیت تطابق دارد؟
درحالی که برخی از کاراکترهای پیکی بلایندرز واقعی هستند و براساس شخصیتهای تاریخی ساخته شده اند کاراکتر کیلیان مورفی وجود خارجی نداشته است. درمیان کاراکترهای واقعی این سریال می توان به وینستون چرچیل، جسی عدن از اتحادیه کارگری، بیلی کیمبر رئیس گروه رقیب و اوسوالد موسلی رهبر فاشیستها اشاره کرد. تامی شلبی هرگز رئیس یک سازمان جنایی، مالک یک کارخانه و نماینده پارلمان نبود.

 

پیکی بلایندرز واقعی

 

این امر واقعیت دارد که پیکی بلایندرز یک گروه خیابانی واقعی در بیرمنگهام بودند اما نویسنده داستان، ماجراهای خانواده شلبی را از تخیلات خود ساخته و آنها را در مرکز داستان قرار داده است.

سریال پیکی بلایندرز را در کاناپه ببینید

 

پیکی بلایندرهای واقعی چه کسانی بودند؟

افراد عضو این گروه خیابانی هوشمندانه و براساس سبک روز لباس می پوشیدند، آنها اغلب کت هایی به تن می کردند که برایشان به طور خاص دوخته شده بود، شال گردنهای ابریشمی داشتند، کتهای دکمه دار می پوشیدند، چکمه های چرمی به پا داشتند و کلاهای صاف روی سرشان می گذاشتند. اما این ایده که آنها زیر کلاه هایشان تیغ می گذاشتند تا چشم دشمنانشان را در آورند یک افسانه شهریست.

 

پیکی بلایندرز واقعی

بی بی سی درام خود را درست پس از بازگشت افراد شلبی از خط مقدم در سال ۱۹۱۸ آغاز می کند و تا دوره بین جنگ هم ادامه می دهد، درصوری که پیکی بلایندرهای واقعی سالهای پیش از این تاریخ به روزهای اوج خود رسیده بودند.
بلایندرها از اواخر قرن ۱۹ تا آغاز اولین جنگ جهانی در خیابانهای بیرمنگهام رویت می شودند. این مردان جوان، از طبقه کارگر و بیکار به خشونت، سرقت و در دست داشتن کنترل صنعت قمار مشهور بودند.
جوانان خشن شهر که تقریبا دستی در انجام جرم و بزه داشتند کنارهم آمدند تا دارو دسته های منظم تر و سازمان یافته تری تشکیل دهند. گفته شده از دهه ۱۸۹۰ فردی به نام توماس گیلبرت ( به نام کوین مونی هم شناخته می شود) در رأس گروهی به نام پیکی بلایندرز قرار داشت و احتمالا در همان حوالی سکونت داشت که داستان آغاز خط مشی تامی شلبی را به تصویر می کشد.
اگر تمام این موارد بدون قطعیت و تنها با گمانه زنی مطرح می شود بدین دلیل است که این گروه جنایی بیرمنگهام رد پای اندکی از خود در سوابق تاریخی باقی گذاشته است و خشونت در بخشهای فقیرنشین شهر اغلب بدون پیگیری و ثبت دقیق باقی مانده اند.
اگرچه گزارشی از یک حمله خشونت آمیز در سال ۱۸۹۰ باقی مانده؛ اما این گزارش درباره مردی به نام جورج ایستوود است که در یک بار درحال نوشیدن الکل بوده است. دراین گزارش آمده است: چندین مرد از دارو دسته پیکی بلایندرز که ایستوود به علت این که در همان محله زندگی می کرد به سرعت آنها را شناخت، نزدیک شدند و به فردی که طرفدار منع استعمال مشروبات الکی بود حمله کردند.
این گروه بیرمنگامی درگیر جنگ با گروه های رقیب شدند که کنترل بخشهایی از شهر را به دست گرفته بودند. در سال ۱۹۱۰، پیکی بلایندرز عرصه را به پسران بیرمنگام به عنوان گروه بزرگتری که توسط بیلی کیمبر اداره می شد باخت. پسران بیرمنگام نیز چند سال بعد قدرت را به گروهی به نام سابینی باختند.
آیا در دهه ۱۹۲۰ هنوز هم پیکی بلایندرز وجود داشت؟
حتی اگر پیکی بلایندرزهای واقعی جایگاه خود را تا دهه ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ از دست داده بودند؛ بیرمنگام باز هم دارای دارو دسته ها و گانگسترهای دیگری بود. در حقیقت عبارت پیکی بلایندرز از آن زمان تا کنون به هرگونه دارو دسته خیابانی اطلاق می شود.

سریال پیکی بلایندرز را در کاناپه ببینید

 

پیکی بلایندرز واقعی

 

کارل چین مورخ در این رابطه نوشته است: اگرچه آنها پیش از جنگ جهانی اول از بین رفته بودند و در دهه ۱۹۲۰ وجود نداشتند اما شهرت و اعتبار آنها تضمین کننده این حقیقت بود که فراموش نمی شوند.

استیون نایت نویسنده فیلمنامه پیکی بلایندرز داستانهای دست اولی از خانواده خود نقل می کند. وی توضیح داد که وقتی که سریال در سال ۲۰۱۳ شروع شد:” والدینم به خصوص پدرم خاطراتی از زمانی که ۹ یا ۱۰ ساله بود نقل می کرد و می گفت این افراد بسیار خوش لباس و به شدت قدرتمند بودند. آنها در محله ایی که هیچ کس پولی در بساط نداشت ثروتمند بودند و صدالبته گانگستر بودند!”

وی اضافه می کند: عموی پدرم عضو پیکی بلایندرز بود. از این مسئله در خانواده با اکراه صحبت می شود، اما خانواده من تصاویری از او را به من نشان داده اند.

از نظر تاریخی پیکی بلایندرز چقدر صحت دارد؟

پیکی بلایندرز ارائه دهنده نسخه اغراق شده واقعیت، تلفیق حقیقت و داستان است تا یک درام خلاقانه خلق شود. از آنجا که این اثر در ژانر درام روایت می شود و زمره مستندها قرار نمی گیرد استیون نایت از وقایع تاریخی و رویدادها الهام گرفته تا داستانی متقاعد کننده بسازد. به همین دلیل در طول سریال شاهد وقایع تاریخی و حتی حضور شخصیتهای تاریخی واقعی هستیم.

این سریال از همان اپیزود اول نشان می دهد که به مسائل سیاسی زمان خود اهمیت می دهد و داستانهای خود را حول موضوعات اجتماعی چون حقوق زنان، حقوق کارگران، نخبگان روسی در تبعید، فضای پس از جنگ، نژادپرستی، اعتیاد روایت می کند.

سریال پیکی بلایندرز را در کاناپه ببینید

آخرین نقدها

دیدگاه خود را وارد نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1دیدگاه‌ها