فیلم ایرانی نگار

عوامل ساخت

رامبد جوان کارگردان فیلم بعد از مدتها دوری از صحنه سینما در سال ۱۳۹۴ با فیلم نگار به گیشه سینماها بازگشت. فیلم نگار چهارمین ساخته و اولین فیلم غیر کمدی رامبد جوان محسوب می‌شود. بازیگران اصلی فیلم را نگار جواهریان در نقش نگار، محمدرضا فروتن، آتیلا پسیانی، افسانه بایگان، مانی حقیقی، علیرضا شجاع نوری و … تشکیل داده‌اند.

طرح داستان

نگار (نگار جواهریان) دختری جوان است که در یک خانواده از طبقه متوسط زندگی می‌کند. پدر نگار در یک معامله اقتصادی شکست می‌خورد و به دلیل مشکلات ناشی از آن جان خود را از دست می‌دهد، البته این روایتی است که پلیس آگاهی اعلام می‌کند. اما نگار حقیقت را در چیزی دیگر می‌بیند و به دنبال آن تلاش می‌کند که پرده از روی واقعیت بردارد.

فیلم نگار یک فیلم سورئال و تا اندازه‌ای جنایی _ اکشن است و متفاوت از فیلم های اخیر که در فضای آپارتمان‌نشینی به تصویر کشیده شده‌اند می‌باشد. یکی از مواردی که می‌شود در مورد آن بیشتر از همه صحبت کرد، فضای متشکل از وهم و واقعیت است که به موازات هم از ابتدا تا انتها پیش می‌روند، چون فیلم تم معمایی و جنایی دارد. از این سو مخاطب در انتظار نشانه‌ای از سمت نویسنده است که بتواند با آن به حل معما برسد، اما این اتفاق رخ نمی‌دهد.

اصل بینش و درک درست از فضای سورئال سینما در سایه جذابیت‌های بصری و مسایل فرعی قرار گرفته است. شخصیت نگار به عنوان قهرمان داستان و انگیزه نامفهوم آن برای بیننده قابل درک نیست و نگار جواهریان خوب نتوانسته است از پس کاراکتر مرتبط با دختری در فضایی جنایی و اکشن که محوریت داستان را بر عهده دارد بر بیاید. هرچند بخشی از آن به فیلم‌نامه نیز بر می‌گردد. از نقاط قوت این فیلم باید به فیلم‌برداری خوب بهرام بدخشانی و موسیقی شنیدنی کریستف رضاعی اشاره کرد. با وجود این‌که اکثریت فیلم‌های سینمای ایران سمت و سوی دراماتیک دارند، تجربه ساختن فیلم‌های اکشن و جنایی می‌تواند دریچه‌ای جدید را به روی این ژانر در کشور باز کند.

فیلم نگار را در کاناپه ببینید

آخرین نقدها

دیدگاه خود را وارد نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *