فیلمهای خوب 2019

هرسال فیلم‌های بسیاری به سینما می‌آیند یا مستقیماً استریم می‌شوند که به هر دلیل واجد شرایط لازم برای شرکت در اسکار نیستند. استانداردهای مشخصی را ندارند و به طور مثال هرگز روی پرده‌ی سینما اکران نشده‌اند در نتیجه نمی‌توانند در اسکار شرکت کنند.

فیلم‌هایی مثل Uncut Gems که مستقیم برای نت‌فلیکس ساخته شده‌اند و هرگز روی پرده نرفته‌اند و در نتیجه نمی‌توانند در رقابت‌های اسکار شرکت کنند. ولی سلیقه‌ی سینمایی اسکار تنها سلیقه‌ی سینمایی آن بیرون نیست و خیلی از منتقدهای سینمایی کارشان این است که بگردند و فیلم‌هایی را به ما پیشنهاد دهند که لزوماً توسط جریان اصلی و سلیقه‌ی عمومی مورد پسند قرار نگرفته‌اند.

در لیست زیر سعی می‌کنم  فیلم که فیلم‌های بسیار خوبی بودند ولی در اسکار نامزد نشده‌اند یا توجه درستی بهشان نشده را معرفی کنم. نمی‌دانم چه چیزی یک فیلم را تبدیل به فیلمی می‌کند که کسی تحویلش نگرفت. مثلاً فیلم‌هایی که منتقدها تحویلش می‌گیرند ولی کسی نمی‌رود سینما تماشایش کند؟ یا فیلم‌هایی که تماشاچی‌ها ازش بسیار راضی هستند ولی منتقدها ازش متنفرند. فیلم‌های لیست زیر هم شاید تأثیری که باید را روی پاپ کالچر نداشته‌اند ولی قطعاً ارزش یکبار دیدن را دارند:

 

۱. بتل انجل آلیتا

بعد از این که فیلم چندین بار تأخیر خورد، خیلی‌ها امیدشان را از این فیلم رابرت رودریگز بریده بودند. آن هم فیلمی که فیلم‌نامه‌اش را رودریگز با همکاری جیمز کامرون بزرگ نوشته بود.

نتیجه‌ی کار بی‌نظیر بود. یک داستان بانمک و دلگرم‌کننده با تصاویر هیجان‌انگیز و جلوه‌های ویژه‌ای که به معنی واقعی کلمه چشم‌نوازند. بازی روزا سالازار در نقش آلیتا یکی از نقطه‌های قوت فیلم است و هرچند در تریلرهای اولیه‌ی فیلم به نظر می‌رسید چشم‌های گشاد آلیتا قرار است آزاردهنده باشد، محصول نهایی این مشکل را تا حد خوبی حل کرده بود.

پلات داستان بسیار پیچیده و راضی‌کننده است و کریستوف والتس مثل همیشه بازی قابل قبولی ارائه می‌کند. دیدن این فیلم برای همه‌ی طرفداران انیمه و سینمای اکشن واجب است. اما معلوم نیست شماره‌ی دومی در کار باشد.

 

۲. آتلانتیکس Atlantics

آتلانتیکس یکی از آن فیلم‌هاییست که مستقیماً برای استریم به نت‌فلیکس رفت. داستان این فیلم یک برداشت مدرن از اسطوره‌ای قدیمی است و ستینگ فیلم در کشور سنگال اتفاق می‌افتد. ایدا قرار است با مردی پولدار ازدواج کند ولی در ضمن عاشق پسری جوان به نام سلیمان است که کارگری ساده‌ است که به خاطر بدهکاری‌اش مجبور است در یک پروژه‌ی ساختمانی کار کند.

بیننده این دو عاشق را تنها به مدت کوتاهی در کنار هم می‌بیند و بعد از آن سلیمان به همراه گروهی از مردان سوار یک کشتی به اسپانیا می‌رود ولی در راه غرق می‌شود و ارواحشان برای پس گرفتن پولی که حقشان است برمی‌گردند. داستان از دید ایدا روایت می‌شود و داستان عشق اولیست که به خاطر بحران مهاجرت ناقص مانده است. یکی از زیباترین آثار هنری‌ای که امسال می‌توانید ببینید.

 

۳. Blinded by light

فیلم‌هایی که قرار است حس خوبی به ما بدهند معمولاً اسمشان بد در رفته ولی این فیلم که در مورد موسیقی است قطعاً ارزش دیدن را دارد. داستان فیلم براساس زندگی سرفراز منظور است که فیلم‌نامه را نوشته. در این فیلم جاوید جوانی پاکستانی است که در جامعه‌ی بریتانیا احساس جدا افتادگی دارد ولی خیلی زود با کشف‌کردن موسیقی بروس اسپرینکستین احساس آرامش می‌کند.

 

۴. Crawl

داستان در مورد دختر شناگر و پدرش است که پس از یک طوفان عظیم در محیطی کوچک به همراه تعدادی تمساح گیر افتاده‌اند. یک فیلم ماجراجویی/تلاش برای زنده ماندن که دقیقاً همان‌چیزی را به شما می‌دهد که باید. پلات داستان کاملاً قابل پیش‌بینی است ولی در هر صورت اضطراب را به شما منتقل می‌کند.

به هر دلیلی شرکت پارامونت تصمیم گرفته این فیلم را خیلی تبلیغ نکند ولی اگر دنبال فیلمی هستید که با آرامش خیال و در کنار دوستان تماشایش کنید و پفک خوردن باعث نشود محتوای فیلم را از دست بدهید، این فیلم انتخاب بی‌نظیری است.

 

۵. Dark Waters

فیلمی عجیب از کارگردان هنری محبوب تاد هاینس با بازی تیم رابینز، بیل کمپ، مارک رافلو و آن هتوی که با وجود این که تاریخ اکرانش ۲۲ نوامبر ۲۰۱۹ بود عملاً از دید همه مخفی مانده است. داستان فیلم در مورد مبارزه‌ی حقوقی یک وکیل است که علیه یک ابرشرکت می‌ایستد.

فضای داستان تاریک و پر از احساس ناامنی و خفقان است. بازی ان هتروی در این فیلم بی‌نظیر است.

 

۶. Fast Color

یک هفته قبل از اکران فیلم اونجرز پایان بازی بود که فیلم ابرقهرمانی دیگری هم وارد بازار شد. البته اگر انتظار دارید شخصیت اصلی داستان یکی از ابرقهرمان‌های کمیک باشد ناامید می‌شوید.

داستان فیلم در مورد موضوع تروما و ابرقدرت در یک خانواده را بررسی می‌کند. شخصیت اصلی داستان قدرت تولید تغییرات زمین‌شناختی از جمله زلزله را دارد و خیلی زود متوجه می‌شود که بخشی از سلسله‌ی ژنتیکی زنانی در خانواده‌اش است که همگی قدرت‌های ویژه داشته‌اند.

البته رنگ سریع بیشتر از هرچیزی یک درام خانوادگی است ولی صحنه‌های آخرش به ترتیبی شگفت‌انگیز است که تنها از یک فیلم با بودجه‌ی بسیار بالا می‌توانید انتظار داشته باشید.

 

۷. Fighting with Family

این فیلم در مورد WWE است و شاید باب طبع هرکسی نباشد. به خصوص که در واقع بیوگرافی یکی از کشتی‌گیران این لیگ است. این فیلم به کارگردانی استیون مرچنت یکی از بهترین کمدی‌هایی است که امسال می‌توانید ببینید. داستان در مورد کشتی‌گیرهایی است که برای فرار است اعتیاد به WWE پناه می‌برند.

 

۸. The Last Black Man in San Francisco

آخرین مرد سیاه در سان‌فرانسیسکو در مورد مردی است که تنها برای یک هدف زندگی می‌کند. این که منزل اجدادی‌اش در سان‌فرانسیسکو را تعمیر کند. فرقی نمی‌کند که حالا خانه به یک زوج پیر سفیدپوست تعلق دارد، او هر روز به خانه برمی‌گردد تا مناسک بازسازی خانه را به انجام برساند. بهترین دوستش که یک نویسنده است هم همراهش می‌آید تا دیده‌بانی بدهد. فیلم به کارگردانی جو تالبوت است و پلات چندانی ندارد. عوضش به ترتیبی سیال‌ذهن و تداعی آزاد به پیش می‌رود. داستان در واقع تراژدی شهریست که دارد به پایان می‌رسد و شهری که مردمی که آن را ساخته‌اند را از خودش رانده است.

 

۹. Monos

این فیلم یکی از پرتعلیق‌ترین فیلم‌هاییست که امسال خواهید دید. داستان در مورد گروهی از بچه‌/سربازهاست که در کشوری در آمریکای جنوبی، احتمالاً کلمبیا زندگی می‌کنند. بچه‌ها مأموریت دارند از یک دکتر آمریکایی که به اسارت گرفته شده مراقبت کنند.

سرگیجه، تعلیق و شاعرانگی در این فیلم حرف اول را می‌زند و بسیاری از منتقدین آن را با «اینک آخرالزمان» کاپولا مقایسه کرده‌اند.

 

۱۰. Uncut Gems

نمی‌دانم چرا این فیلم آدام سندلر مورد توجه بسیاری قرار نگرفته است ولی می‌توانم به جرأت بگویم یکی از بهترین فیلم‌های امسال است که لیاقت حضور بین نامزدهای بهترین فیلم سال را داشت.

یکی از عجیب‌ترین بازی‌های سندلر است و می‌توان بازی او در این فیلم را با بازی آل پاچینو و داستین هافمن مقایسه کرد. او به زیبایی زندگی یک معتاد به قمار را به تصویر می‌کشد.

تنها جای دیگری که از سندلر بازی به این خوبی سراغ دارم فیلم Punch Drunk Love به کارگردانی پل اندرسون است.

 

۱۱. Ready or Not

بجز یکی دو کار اوریجینال تابستان امسال پر از فیلم‌های ادامه‌ای و فرنچایزها بود و شاید برای همین بود که فیلم آماده باشی یا نه به کارگردانی مت بتینلی و تایلر گیلت تا این حد تازه و لذت‌بخش به نظر می‌رسید. اگر از فیلم‌های وحشت و به خصوص وحشت تنانه خوشتان می‌آید وقتش است با یکی از عجیب‌ترین فیلم‌های این ژانر آشنا شوید. نمی‌دانم چرا این فیلم اینقدر کم دیده شد.

داستان در مورد دختری است که با خانواده‌ای ثروتمند وصلت کرده است. ولی خیلی زود متوجه می‌شود که یک جای کار بدجوری می‌لنگد. به خصوص وقتی مجبور است برای شروع زندگی مشترکش یک کارت بکشد که ادامه‌ی سرنوشتش را مشخص می‌کند. از بد ماجرا او کارت قایم‌باشک را می‌کشد و حالا خانواده‌ی همسرش باید تا صبح نشده او را بکشند تا قراردادی که با شیطان بسته‌اند را حفظ کنند.

 

۱۲. Midsommar

یک فیلم وحشت دیگر ولی به شدت متفاوت از چیزی که فکرش را می‌کنید. این فیلم برخلاف اکثر فیلم‌های وحشت که در تاریکی و فضاهای بسته می‌گذرند در محیطی بسیار روشن در سوئد می‌گذرد و در زمان فستیوال نیمه‌ی تابستان. فستیوالی که در زمانی برگزار می‌شود که روزها بسیار بسیار طولانی هستند و شب‌ها تنها یکی دو ساعت به طول می‌انجامند.

برای نوشتن در مورد این فستیوال، چند دانشجوی مردم‌شناسی و دوستانشان با هم راهی سوئد می‌شوند و به دهکده‌ای دورافتاده می‌روند که در آن سنت‌ها و باورهای پگنیسم به خصوص مربوط به سنت‌های سلتیک و نوردیک همچنان پابرجا است و به طور مثال مذهب مردم دهکده پرستش اودین است. به ظاهر همه چیز عالی است تا این که مراسم‌های مختلف فستیوال شروع می‌شوند و گروه متوجه می‌شوند مراسم‌ها دقیقاً به ترتیب سنتی‌شان باقی مانده‌اند و لزوماً با استانداردهای جامعه‌ی مدرن منطقی و حتی قانونی به نظر نمی‌رسند. محقق‌ها سعی می‌کنند دهکده را ترک کنند ولی نمی‌توانند.

داستان میدسامر شبیه Wicker Man است و همان وحشت از گذشته‌ی ناشناخته و وحشت از مفهوم مناسک و مذهب ناشناخته را در بیننده بیدار می‌کند. البته باید در نظر بگیرید که روشنایی و رنگ‌های بی‌نظیر و البته پاکیزگی وسواس‌گونه‌ی محیط داستان به قدری کابوس‌وار است که دیدنش برای هرکسی راحت نیست ولی چنانچه به سینمای وحشت علاقه دارید، میدسامر بهترین فیلم وحشت امسال است که کمتر دیده شد.

آخرین نقدها

دیدگاه خود را وارد نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *